Featured

12/recent

Etablissement Wilhelmshafen | Wrocław Bartoszowice

Czy wiecie co to było Etablissement? Budowano je w wielu niemieckich miastach, także na Dolnym Śląsku na przełomie XIX i XX wieku.

Były swoistymi centrami rozrywki na miarę dzisiejszych ogromnych kompleksów hotelowych z restauracją, kawiarniami czy nawet kasynem, w których można wykupić wakacje all-inclusive. Wtedy jednak nie trzeba było wyjeżdżać do dalekich krajów, Etablissementy tworzono w większości śląskich miast. Były jednym z symboli belle epoque.

Architektura Etablissement nawiązywała do parkowych pawilonów, często w stylu neoklasycystycznym. Lokalizowano je przede wszystkim na przedmieściach, zazwyczaj w sąsiedztwie rzeki lub jeziora, które były i dodatkową atrakcją - można było wypożyczyć małe łodzie wiosłowe - i dodatkową drogą komunikacyjną - do Etablissement często kursowały statki rzeczne lub tramwaje wodne.

W Etablissement bawiono się na co dzień, urządzano też różnego rodzaju festyny oraz uroczyste spotkania stowarzyszeń, bractw czy korporacji, których wtedy działało niemało. Niemało było także tego typu kompleksów. W samym Wrocławiu ocenia się ich liczbę w okresie największego rozkwitu na ponad 80.

Jednym z bardziej znanych było działające na dzisiejszych Bartoszowicach Etablissement Wilhelmshafen. Obiekt powstał na początku lat 80. XIX wieku na obszernej parceli nieopodal przystani statków wycieczkowych. Zespół składał się piętrowego budynku z trzypiętrową wieżą i parterową salą restauracyjną, którą można było zamieniać na salę balową. Do tego dochodziła drewniana weranda od strony rzeki z ogródkiem letnim.

Główny budynek przetrwał i można go podziwiać do dziś w całkiem dobrym stanie, został w 2003 roku wyremontowany po pożarze, jednak do dziś pozostaje nieużytkowany. Może jednak kiedyś wróci do swojej gastronomiczno-rozrywkowej roli i ponownie - jak przed II wojną światową - będzie serwować najlepsze i największe golonki w całym Wrocławiu.
Wszystkie fotografie pochodzą z 1 połowy XX wieku, zdjęcie lotnicze kompleksu z 1930 roku, autorzy nieznani, źródło: www.dolny-slask.org.pl, www.fotopolska.eu

2 komentarze:

 1. bardzo podobny budynek znajduje się we Wrocławiu na ulicy Bora=Komorowskiego:
  https://www.google.pl/maps/@51.1579398,17.1211828,3a,75y,268.76h,96.77t/data=!3m6!1e1!3m4!1smMhbDIEee14ozBDInhxfvw!2e0!7i13312!8i6656

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy to nie jest dawny żłobek i przedszkole Polaru?

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.