Kontrolowany grzech kulinarny

Czy zdrowe i smaczne święta są możliwe? Nawet nawet dla diabetyków? To zadanie nie jest ani bardzo trudne, ani nie wymaga wielu wyrzeczeń. Potrawy świąteczne mogą być smaczne i zdrowe,. Pierogi, dania z kapusty czy pieczone mięsa, a także obfite porcje ciast, nie muszą wcale szkodzić zdrowiu. Jednak należy zastosować kilka prostych zasad, zarówno podczas przygotowań do świąt, jak i w kontekście zmiany nawyków na przyszłość. Specjaliści medycyny rodzinnej z Porozumienia Zielonogórskiego radzą, jak to zrobić.

Obserwuję wzrost liczby pacjentów z cukrzycą, a niestety, są to coraz młodsi ludzie. Coraz więcej dzieci ma nadwagę, co stawia je w grupie potencjalnych cukrzyków – informuje Małgorzata Stokowska-Wojda, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie, specjalistka medycyny rodzinnej z Łaszczowa w województwie lubelskim.

Lekarka od lat leczy pacjentów z cukrzycą, udzielając im porad dotyczących zdrowego odżywiania na co dzień, wskazując, co ograniczać i na co zwracać uwagę. Jej podstawowa rada może być zaskakująca.

Dieta w cukrzycy? To nie jest dieta specjalna czy rygorystyczna. To po prostu zdrowa dieta, oparta na zdrowych nawykach żywieniowych. Powinna być ona dostosowana do potrzeb całej rodziny, zwłaszcza dzieci. Ważne jest, aby odrzucić mit gotowania na tzw. dwa garnki i przekonać się, że zdrowe przygotowywanie posiłków nie musi być czasochłonne – przekonuje Małgorzata Stokowska-Wojda.

To samo dotyczy świątecznego stołu i panujących w domach nawyków. Po pierwsze, nie powinniśmy siedzieć przy suto zastawionym stole przez cały dzień, od rana do wieczora. Święta nie powinny zamieniać się w niekończącą się biesiadę. Warto zwracać uwagę na konkretne posiłki i wprowadzać przerwy między nimi. Unikajmy ciągłego podjadania, ponieważ jest to najczęstszy grzech. 

Dla osób z cukrzycą szczególnie ryzykowne są potrawy mączne, takie jak pierogi, uszka czy ciasta, które znacząco podnoszą poziom glukozy we krwi. Jednak, jeśli zamiast 10 pierogów zjemy 3, to nie zaszkodzi. Warto zachować proporcje, stosować rozsądek i umiar.

To samo dotyczy przerw między posiłkami – spacer czy ruch, bez względu na pogodę, są zalecane dla wszystkich domowników.

W dużej mierze zależy to od naszej pomysłowości, ponieważ nawet w domu można organizować różnego rodzaju zajęcia, gry czy zabawy, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, wymagające ruchu. To przyniesie korzyści dla wszystkich – dodaje lekarka.

Na kolejnym miejscu lekarka wspomina o konieczności modyfikacji pewnych przepisów, głównie dotyczących ciast. Osoby z cukrzycą mogą pozwolić sobie na kawałek ulubionego ciasta, ale słodzonego słodzikiem, a nie cukrem. Słodzik ten można nabyć w aptece i użyć do przygotowania ciast kruchych, ucieranych czy serników, bez zmiany smaku. Jednak beza i biszkopt nie nadają się do takich modyfikacji.

Osobiście wielokrotnie piekłam sernik słodzony słodzikiem, a moi goście nawet nie zdawali sobie sprawy z żadnej zmiany. Warto więc spróbować zstąpić cukier zamiennikiem – podkreśla Małgorzata Stokowska-Wojda, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Zdrowa dieta ma swoje ograniczenia, to fakt, ale są one korzystne dla zdrowia wszystkich, nie tylko dla osób z cukrzycą. Najważniejsze to wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, które mogą ochronić dzieci przed nadwagą i otyłością, stanowiąc szansę na uniknięcie choroby w przyszłości.

Materiał powstał we współpracy z Federacją Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.