Jarmarki Bożonarodzeniowe | Dolny Śląsk | 2023 | cz. 2

Sezon Jarmarków Bożonarodzeniowych w pełni. Jednak jeśli jeszcze Wam się nie przejadły, to zobaczcie co tym razem dla Was znaleźliśmy. Oto kolejne miejsca, gdzie warto zajrzeć w najbliższy weekend lub w ostatnim przed świętami tygodniu. Jeśli macie swoich faworytów albo inne miejsca, gdzie powinniśmy w kolejnym roku zajrzeć - piszcie w komentarzach! 


15 grudnia: Głuszyca, Jelenia Góra

Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy odbędzie się w piątek, 15 grudnia w godz. od 15:00 do 18:00 na parkingu przy Przedszkolu Samorządowym w Głuszycy. W planach stoiska z rękodziełem, wspólne kolędowanie, świąteczne smakołyki, darmowa degustacja, spotkanie ze Świętym Mikołajem i podzielenie się Betlejemskim Światełkiem Pokoju.Od piątku 15 grudnia do niedzieli 17 grudnia na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze odbywać się będzie kolejny Polsko-Czeski Jarmark Świąteczny. Organizatorzy zaplanowali Mikołajowe Wesołe Miasteczko, wystawę szopek bożonarodzeniowych, warsztaty świąteczne dla całych rodzin w ogrzewanej hali, pokazy polskiego i czeskiego rzemiosła, cuda i pyszności na świątecznych straganach, koncerty, pokazy taneczne w świątecznym nastroju i Betlejemskie światełko pokoju. Jarmark organizuje Jeleniogórskie Centrum Kultury i Miasto Jelenia Góra.

16 grudnia: Jaworzyna Śląska, Jelenia Góra, Pieszyce, Świeradów-Zdrój, Zawonia, Ząbkowice Śląskie

W sobotę 16 grudnia, od 14:00 do 17:00 odbędzie się organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną Centrum Kultury w Pieszycach Jarmark Bożonarodzeniowy. W programie znalazły się kiermasz świąteczny, potrawy bożonarodzeniowe, stoiska z rękodziełem oraz kolędy i pastorałki w wykonaniu dzieci i młodzieży. 

W sobotę 16 grudnia, Jarmarku Bożonarodzeniowego odbędzie się także w hali sportowo-edukacyjnej przy ul. Świdnickiej w Jaworzynie Śląskiej od godz. 14:00 do godz. 18:00. Pojawią się smakowite potrawy, wyjątkowe dekoracje i stroiki pachnące lasem. Oprócz kiermaszu przewidziano również występy artystyczne oraz atrakcje dla dzieci. Osoby odwiedzające jarmark będą mogły skorzystać z oferty gastronomicznej oraz zakupić wyjątkowe rękodzieła.


W sobotę, 16 grudnia od godz. 11:00 do 16:00 odbędzie się Bożonarodzeniowy Izerski Jarmark Rękodzieła i Sztuk Wszelakich w Hali Spacerowej i na górnym tarasie Domu Zdrojowego w Świeradowie-Zdroju. Na jarmarku będziecie mogli zaopatrzyć się w przepiękne ozdoby świąteczne, kupić choinkę albo po prostu spędzić miło i ciekawie czas. Pojawią się na nim wystawcy z przepięknymi przedmiotami, pysznymi swojskimi wyrobami, całą Halę wypełnią aromaty pieczonych ciast, pierników, swojskich wędlin. Dla dzieci zaplanowano ciekawe warsztaty, a klimat jarmarku wzbogaci muzyka na żywo. 
W sobotę, 16 grudnia na Jarmark Bożonarodzeniowy zaprasza też gmina Zawonia. Jarmark odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury. Będą występy dzieci, warsztaty świątecznych upominków prowadzone przez Koło Gospodyń Wiejskich "Zawońskie Babeczki". Nie zabraknie stoisk KGW z Pęciszowa oraz Niedar, swoje stoiska będą mieć lokalni rękodzielnicy i artyści. Będzie też "świąteczną gra mobilna", która wprowadzi w świąteczny klimat.
W sobotę, 16 grudnia od godz. 10:00 do 15:00 odbędzie się Mikołajkowy Jarmark Bożonarodzeniowy na rynku w Ząbkowicach Śląskich. Rynek wypełni się świątecznymi stoiskami handlowymi. Ozdoby, wypieki, potrawy regionalne to tylko niektóre rzeczy, które będzie można zakupić podczas tegorocznego jarmarku. Na scenie wystąpią lokalne zespoły muzyczne i taneczne. Ponadto dla najmłodszych przygotowaliśmy animacje i warsztaty świąteczne.
17 grudnia: Ciepłowody, Cieszków, Jelenia Góra, Milicz, Mirsk, Ratowice

W niedzielę, 17 grudnia od godz. 12:00 do 17:00 na placu przy Gminnym Centrum Kultury w Cieszkowie odbędzie się Cieszkowski Jarmark Bożonarodzeniowy. Będą dostępne stoiska handlowe z artykułami świątecznymi. Odbędą się też konkursy na stroiki bożonarodzeniowe i wypieki świąteczne.

W niedzielę, 17 grudnia o godz. 15:00 w Hali Sportowej w ZSP rozpocznie się Przegląd Tradycji i Zwyczajów Bożonarodzeniowych w Ciepłowodach. W programie między innymi prezentacja świątecznych strojów i potraw, jasełka w wykonaniu przedszkolaków, koncert kolęd i pastorałek, poczęstunek tradycyjnymi potrawami bożonarodzeniowymi.
W niedzielę, 17 grudnia od godz. 15:00 odbywać będzie się VIII Jarmark Świąteczny w Mirsku. Przy Klubie Integracji Społecznej w Mirsku znajdą się stoiska kół gospodyń wiejskich, rękodzielników, szkół i stowarzyszeń z ozdobami, bombkami, ciastami, pierogami i innymi świątecznymi smakołykami. Będą też kolędy i jasełka.
W niedzielę, 17 grudnia odbędzie się jarmark świąteczny na milickim rynku od godz. 12:00 do godz. 20:00. Będzie można na nim spotkać artystów, rękodzielników, rzemieślników, stowarzyszenia, placówki oświatowe, sołectwa, koła gospodyń wiejskich, lokalne gastronomie, wytwórców produktów lokalnych i ludowych. Zwieńczeniem całodziennego handlu jarmarkowego będzie barwny korowód Mikołaja w wykonaniu Krakowskiego Teatru Ulicznego "Scena Kalejdoskop" zaplanowany na godzinę 18:00.

W niedzielę, 17 grudnia odbędzie się także kolejny jarmark adwentowy organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ratowic. Wydarzenie ma już siedemnastoletnią tradycję. Poza świątecznymi  stroikami, dekoracją stołu, ręcznie wykonywanymi ozdobami organizatorzy oferują przepyszne  domowe wypieki, pierogi, barszczyk, kutię i inne tradycyjne przysmaki. Przygotowują je członkinie miejscowych kół gospodyń wiejskich i koła emerytów, zaproszonych organizacji i stowarzyszeń. Wielu mieszkańców przyciągają także smakowite wędliny z domowych wędzarni i miody od okolicznych producentów, jak również wydawany corocznie "Kalendarz Ratowicki". Jednak tradycyjnie największą popularnością cieszy się niepowtarzalne grzane wino sołtysa. 
21 grudnia: Lubań, Lwówek Śląski

W środę, 21 grudnia na lubańskim rynku pojawią się kramy ze świątecznymi przysmakami i ozdobami. Ponad pięćdziesięciu wystawców oferujących zakup oryginalnych, swojskich i nietuzinkowych produktów. Rękodzieło, jakiego nie znajdziemy na sklepowych półkach. Tradycyjne smaki i kuszące zapachy. Świąteczne warsztaty, wizyta Mikołaja i magiczny koncert kolęd. Tradycyjnie, przed Bożym Narodzeniem lubański rynek wypełnia się kolorowymi kramami, smakowitymi zapachami, dźwiękami kolęd i świąteczną atmosferą. Wystawcy zjeżdżają do Lubania z okolic, ale też z dalszych regionów Polski. Mieszkańcy miasta licznie odwiedzają stoiska w poszukiwaniu świątecznych przysmaków, wyrobów, czy też pomysłów na wyjątkowe prezenty i ozdoby bożonarodzeniowe. Ciekawą atrakcją są bezpłatne warsztaty dla dzieci. Malowanie bombek, tworzenie stroików czy dekorowanie pierników cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Jarmarkowych gości otula nastrojowa muzyka w wykonaniu lokalnych zespołów, a do wspólnego kolędowania zapraszają grupy wokalne Miejskiego Domu Kultury.

22 grudnia: Lwówek Śląski

W środę, 21 grudnia i w czwartek, 22 grudnia odbędzie się Jarmark Świąteczny na rynku (Placu Wolności) w Lwówku Śląskim. Jarmark będzie rozpoczynać się od godz. 10:00 i trwać do wieczora. Będą stoiska z rękodziełem, świątecznymi ozdobami i przysmakami, od bombek choinkowych po świąteczne ciasta.