Kawiarnie na osiedlach #1
Olimpia Port i Tarnogaj | Wrocław

Gdy udajemy się na wycieczkę do nieznanego nam miasta, prawie zawsze kierujemy się do jego centrum, na rynek lub główną promenadę. Rzadko zaglądamy na osiedla, szczególnie jeśli nie ma tam powszechnie znanej atrakcji turystycznej. Jednak w poszukiwaniu ciekawych miejsc na coś do zjedzenia warto nieraz zejść z głównego szlaku i sprawdzić, co czeka na nas tuż za rogiem.

Tarnogaj to jedno ze starszych osiedli we Wrocławiu. Zostało zaprojektowane i wybudowane na początku XX wieku jako nowoczesne osiedle robotnicze dla pracowników tutejszej gazowni miejskiej, czwartej we Wrocławiu i jednego z największych tego typu obiektów w ówczesnej Europie. Jako pierwsze powstały dwa czteropiętrowe domy dla pracowników administracyjnych położone u zbiegu dzisiejszych ulic Tarnogajskiej i Gazowej. W latach 20. XX wieku wybudowano 140 jednokondygnacyjnych domków z mieszkalnym poddaszem przy obecnych ulicach Kamienieckiej i Ząbkowickiej. 

Osiedle zostało częściowo zniszczone podczas oblężenia Festung Breslau, do dzisiaj jednak zachowało swój robotniczy charakter z początku XX wieku, chociaż w jego wschodniej części postawiono już parę współczesnych bloków. Na parterze jednego z nich ulokowała się niewielka kawiarenka o jakże zachęcającej nazwie Słodko! I można tu rzeczywiście poczuć się bardzo słodko. Sprawią to przepyszne ciasta, od których nie mogliśmy się oderwać. Polecamy również lemoniadę, która smakowała jak domowa.Słodko!
obok przystanku tramwajowego Klimasa
Wrocław: ul. ks. Czesława Klimasa 37C/1
od wtorku do niedzieli od 10 do 20

Olimpia Port to nowoczesne osiedle budowane przez wrocławski Archicom etapami od 2012 roku. Osiedle położone jest tuż nad Odrą i znalazło się w nim stosunkowo dużo zieleni oraz ciekawe przestrzenie publiczne. W centrum osiedla znajdziemy między innymi niezwykłą instalację artystyczną, będącą pomysłem prezesa Archicomu, Kazimierza Śródki. To pływająca niegdyś po Odrze, 34-metrowa barka, która ma symbolicznie nawiązywać do poprzemysłowego charakteru Olimpii Port. 

Na osiedlu, które w swoim założeniu miało być samowystarczalne, znaleźć można kilka lokali gastronomicznych. Na razie naszej uwagi nie przyciągnęły te zlokalizowane tuż na rzeką, ale położona w centrum osiedla Newport Cafe. Można tu zjeść smaczną kanapkę, napić się dobrej kawy, ale przede wszystkim warto spróbować któreś z ciast. Polecamy sernik nowojorski i malinową chmurkę, choć najbardziej przypadły nam do gustu niewielkie ptysie z kremem śmietankowym.Newport Cafe Magellana
5 min. pieszo od przystanku autobusowego Magellana
10 min. pieszo od przystanku kolejowego Wrocław Swojczyce

Wrocław: ul. Ferdynanda Magellana 21a
codziennie od 10 do 19, w piątki i soboty do 20

Prześlij komentarz

0 Komentarze