O winie w Kotlinie | Jelenia Góra

Już za miesiąc, w długi czerwcowy weekend, w sobotę 10 i w niedzielę 11 czerwca na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze odbędzie II Jeleniogórski Festiwal Wina Polskiego. Wśród wystawców znajdzie się 12 dolnośląskich winnic oraz 2 serowarnie. Na miejscu, bezpośrednio na stoiskach wystawców skosztować można będzie win na kieliszki oraz zakupić na butelki wina produkowane lokalnie od A do Z, a także porozmawiać o winie i jego powstawaniu. Informacje o winnicach uczestniczących w Festiwalu w dalszej części artykułu.

W ramach Festiwalu będzie można też wysłuchać ciekawe wykładów i prelekcji. Będzie między innymi o historii winiarstwa i innych destylatów w Jeleniej Górze, o tym, czy w Polsce można produkować dobre wino, z czego wynika jego cena oraz jak łączyć wino z potrawami. A skoro już jesteśmy przy łączeniu wina z potrawami, to na Festiwalu znajdzie się tez to, co z winem łączy się najlepiej, czyli sery. Będą to sery z dwóch lokalnych serowarni. 

A ponieważ wino i ser najlepiej degustuje się przy muzyce, będzie można posłuchać Jacek Szreniawa Band oraz duetu Rogulski - Nowicki. Na finał natomiast dla miłośników bluesa i dobrego brzmienia zaplanowano – koncert formacji Nocna Zmiana Bluesa.


Uczestnicy II Jeleniogórskiego Festiwal Wina Polskiego

WINNICA KINDLER - Zlokalizowana jest w Uniejowicach, na obszarze Krainy Wygasłych Wulkanów, na Pogórzu Kaczawskim – nieopodal średniowiecznego Zamku Grodziec.

Winnica prowadzona jest przez Kamila Kindlera od 2012 roku. Na bazaltowej glebie uprawiane są tu odmiany: Riesling, Chardonnay, Pinot Blanc, Pinot Noir, Solaris oraz Johanniter. Winorośl zajmuje tu już ponad dwa hektary powierzchni!

WINNICA OTOK - prowadzona przez dwóch pasjonatów: Ireneusza Gąsiora oraz Jacka Millera, położona we wsi Pogorzała graniczy z Książańskim Parkiem Krajobrazowym. 

Nazwa winnicy pochodzi od góry Otok - 426 m n.p.m., a sama winorośl rośnie na unikatowej glebie: łupkach mułkowych, marglach, zlepieńcach i wapieniach dewońskich. Znajdziemy tu popularnego w Polsce Solarisa, ale także oryginalne odmiany: Ehrenfelser, Auxerrois oraz Fruhburgunder. Warto dodać, że Winnica Otok jest zlokalizowana w samym centrum turystycznych atrakcji. Dojdziemy stąd pieszo do Zamku Książ, Palmiarni w Lubiechowie, a także Jeziorka Daisy. W tej okolicy zdecydowanie można spędzić wspaniały czas! 

WINNICA BIELAWSKA - winnicę założył u podnóża Gór Sowich Tomasz Pawlaczek. 

Historia winnicy rozpoczyna się w 2015 roku, kiedy to nasadzono pierwszą winorośl - Rieslinga. W kolejnych latach rozpoczęto uprawę kolejnych szlachetnych odmian: Solaris, Pinot Noir, Sauvignon Blanc oraz Chardonnay. Wina od Pana Tomasza tworzone są w rodzinnej atmosferze, poprzez ręczną selekcję oraz zbiór winogron i są dostępne w sprzedaży już od 5 lat.

WINNICA JADWIGA - prowadzona przez Marka Janiaka z rodziną, położona w sercu Wzgórz Trzebnickich. 

Nazwa winnicy nawiązuje do patronki okolicznych terenów, Św. Jadwigi Śląskiej. Sam region Wzgórz Trzebnickich wyróżnia się unikatowym terroir i jest uważany za jeden z najlepszych w kraju pod uprawę winorośli. W Winnicy Jadwiga uprawiane są liczne odmiany: Johanniter, Muscaris, Cabernet Cortis, Regent, Rondo, Chardonnay i Souvignier Gris. Znajdziemy tu nie tylko wina spokojne, ale także coraz popularniejsze Pét-naty. 

WINNICA MODERNA - to kolejna winnica z rejonu Wzgórz Trzebnickich, która jest założona i prowadzona przez Nestora Kościańskiego. Winnica składa się z dwóch parceli: w miejscowości Krakowiany oraz 300 m na wschód za miejscowością.

Winorośl ma tu doskonałe warunki do wzrostu - wpływa na nie lessowe podłoże, odpowiednia ilość wody i składników mineralnych, a także specyficzny mikroklimat Wzgórz. W winnicy uprawiane są odmiany: Johanniter, Riesling, Chardonnay, Muscaris, Pinot Gris, Rondo i Cabernet Cortis. Wina z Moderny to nie tylko uczta dla podniebienia, ale i dla wzroku. Winnica postawiła na charakterystyczne etykiety, zainspirowane modernistyczną architekturą Wrocławia. 

WINNICA JAKUBÓW - Winnica została założona w 2002 roku, w miejscowości Jakubów, w centralnej części Wzgórz Dalkowskich. 

Główną ideą jest tutaj produkcja naturalnych win i stosowanie tylko niezbędnych środków chemicznych i zabiegów koniecznych dla zachowania zdrowotności winnicy. Jak niejednokrotnie podkreślał sam Michał Pajdosz, w winnicy pracuje tylko i wyłącznie na soku z winogron, bez grama cukru i wody. Domyślacie się na pewno, że jakość tych win jest wyjątkowa! W Jakubowie uprawiane są liczne odmiany winorośli, a Winnica słynie przede wszystkim z Hibernala. Oprócz tej odmiany znajdziecie tu m.in. Riesling, Traminer, Solaris, Dornfelder, Rondo, Regent i Zweigelt. Wina Michała Pajdosza od lat są nagradzane na konkursach krajowych i międzynarodowych, a sam winiarz cieszy się uznaniem wśród krytyków z branży. 

WINNICA ALVARIUM to ekologiczne gospodarstwo enoturystyczne prowadzone przez rodzinę Biniarz we wsi Ostaszów w gminie Przemków, na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Zaciszność miejsca, warunki glebowe i nasłonecznienie, a przede wszystkim łagodny klimat regionu, dały dobre miejsce do uprawy winorośli. 

Decyzja o założeniu Winnicy Alvarium została podjęta w roku 2011, a pierwsze nasadzenia to rok 2012. Obecnie w pierwotnej lokalizacji winnica zajmuje powierzchnię 0,35 ha. Uprawiane tu odmiany to: Regent, Rondo, Solaris, Johanniter, oraz szlachetne Riesling i Gewurztraminer. W roku 2019 zapadła decyzja o powiększeniu winnicy. Zakupiona nowa parcela znajduje się na Wzgórzach Dalkowskich we wsi Mieszków koło Gaworzyc i ma powierzchnię 2,6 ha. Lokalizacja działki na południowym, łagodnie nachylonym i mocno nasłonecznionym stoku daje możliwość uprawy szlachetnych i wymagających szczepów takich jak Pinot Gris, Gewurztraminer czy Riesling i właśnie te szczepy już tam rosną. 

WINNICA 55-100 - założona została w 2015 roku w Rzepotowicach na Wzgórzach Trzebnickich przez dwóch pasjonatów: Tomasza i Doriana, którzy zamiłowanie do winiarstwa odkryli już w czasach studenckich. 

Marzenie o winnicy zrealizowali od podstaw, własnymi rękami. Samo znalezienie właściwej parceli trwało aż 2 lata! W winnicy uprawiane są głównie trzy odmiany winorośli: Solaris, Muscaris i Regent. Oferta win obejmuje półsłodkie Rose, białe wytrawne Solaris, białe półwytrawne Muscaris oraz wytrawne czerwone Regent. Wina z 55-100 są przyjazne dla wegan: w procesie klarowania wina nie stosuje się tutaj produktów odzwierzęcych. 

WINNICA ŚWIDNICKA - założona została w 2004 roku przez Jolantę i Ryszarda Gut, w Makowicach koło Świdnicy. 

Przez lata sadzono tu rozmaite odmiany winorośli, aby następnie wyselekcjonować te, które mają największy potencjał w lokalnych warunkach. Obecnie winnica ma już 3,65 ha i składa się z czterech parceli o różnych właściwościach. Uprawiane są tu liczne odmiany, w tym Chardonnay, Pinot Blanc, Pinot Gris, Pinot Noir, Muskat, Gewurztraminer, Rondo czy Regent. Oferta Winnicy Świdnickiej to aż 15 odmian wina, a o każdym z nich możecie przeczytać na stronie internetowej producenta. A jeśli pasjonuje Was enoturystyka, warto wziąć pod uwagę wizytę w Winnicy. Po wcześniejszym umówieniu będziecie mogli cieszyć się plenerową degustacją, wziąć udział w warsztatach, a nawet w winobraniu!

WINNICA SAGANUM - założona została przez Marcina Furtaka w 2017 roku, we wsi Bożnów pod Żaganiem. Położenie w malowniczej Dolinie Bobru stwarza tu doskonałe warunki dla wzrostu winorośli.  

Uprawa winorośli w okolicach Żagania sięga aż XIII wieku, a największa winnica, która została założona w XIX stuleciu, była zlokalizowana zaledwie kilometr od miejsca, w którym dziś istnieje Saganum! Co ciekawe, czerwone wina z Winnicy Saganum są leżakowane w piwnicach XIII-wiecznego klasztoru w Żaganiu. Wyobraźcie sobie klimat takiej leżakowni! W winnicy uprawiane są odmiany: Gewurztraminer, Riesling, Solaris, Souvignier Gris, Hibernal, Pinot Noir, Rondo, Regent i Dornfelder.  Wina z Saganum cieszą się dużym uznaniem zarówno klientów, jak i znawców z branży winiarskiej, a lista odznaczeń i nagród dla tej winnicy zdaje się nie mieć końca. 

Post powstał we współpracy z Wydziałem Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Jelenia Góra
oraz sklepem "Winne Historie" w Jeleniej Górze.