Największy Jarmark Bożonarodzeniowy na Dolnym Śląsku | Wrocław

W ostatnich dniach listopada wystartował największy jarmark świąteczny na Dolnym Śląsku, czyli Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy. Wiemy doskonale, że budzi on skrajne uczucia. Jedni go nienawidzą, inni kochają. Nas zawsze trochę przerażają tłumy, które można tam spotkać, wolimy więc odwiedzać te mniejsze imprezy dalej od stolicy regionu, gdzie także można poczuć magię świąt i spotkać małych lokalnych wytwórców. Jednak jeśli nigdy wcześniej we Wrocławiu na jarmarku świątecznym nie byliście, to na pewno warto go odwiedzić. Przynajmniej raz, aby wyrobić sobie własne zdanie.


– Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy to nie tylko wyjątkowa okazja do poczucia magii świąt, ale także doskonała promocja naszego miasta - przyciąga turystów i mieszkańców, którzy odkrywają nasze wyjątkowe tradycje, kulturę i lokalne produkty. Wrocław znalazł się w gronie najpiękniejszych jarmarków w Europie obok takich miast jak Wiedeń, Mediolan czy Praga a jego międzynarodowy rozgłos przynosi korzyści zarówno lokalnym firmom, jak i całemu miastu – podkreśla Radosław Michalski, Dyrektor Departamentu Marki Miasta, Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa aż do 7 stycznia 2025 roku. Ustawiono 230 domków, w których będzie można odwiedzić 200 wystawców i smaki z całej Europy. Połowa stoisk oferuje gastronomiczne specjały z Polski, Niemiec, Hiszpanii, Węgier czy Gruzji. Drugą połowę zajmują rzemieślnicy i artyści, prezentując unikatowe wyroby – także idealne na świąteczne prezenty. Co ważne, aż 70% wystawców pochodzi z Dolnego Śląska!

Na północnej pierzei Rynku czekają smakołyki z różnych stron Polski i Europy. Od alzackich podpłomyków flammkuchen, litewskich wędlin, dolnośląskich miodów, po turecką baklavę i hiszpańskie churros – każdy znajdzie coś dla siebie. Nie zabraknie polskich specjałów, takich jak pierogi, bigos, kwaśnica, czy góralskie oscypki z żurawiną, a także słodkich inspiracji – pierników w kształcie wrocławskich kamieniczek, gofrów, kołaczy i pralin.

Tradycją wrocławskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego są ceramiczne kubeczki buciki, które każdego roku zyskają nowy wzór i kolor – w tym roku są zielone. W kubeczkach tradycyjnie będzie można skosztować grzańca, gorącej czekolady i innych rozgrzewających napojów, delektując się jednocześnie atmosferą nadchodzących świąt.




W centrum pierzei zachodniej stoi wrocławska choinka, a niedaleko fontanny pojawiły zaaranżowane tematycznie "fotodomki", w których będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Nowością tegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego są również dwa świąteczne widowiska – Królowa Śniegu (8 grudnia o godz.17:00) oraz Świąteczna Parada z Mikołajkiem (15 grudnia o godz. 17:00), które odbędą się przy wrocławskiej choince. 

Poza jedzeniem, o którym już wspomnieliśmy, w drewnianych domkach znajdziemy ręcznie malowane bombki, ceramikę, ekologiczne świece, naturalne kosmetyki, a nawet unikalne wyroby z bursztynu i srebra. Miłośnicy rękodzieła będą mogli wybierać spośród autorskiej ceramiki artystycznej, oryginalnych, drewnianych wyrobów z niepowtarzalnymi wzorami. W Domku Miejskim będzie można kupić pamiątki z Wrocławia, wrocławskie bluzy, koszulki, skarpetki i czapki, kubki i plecaki.

Koniecznie musicie też odwiedzić strefę Wrocław Społecznie i Lokalnie. To szczególne miejsce, gdzie rękodzielnicy, lokalni producenci, manufaktury rodzinne z regionu Dolnego Śląska będą mogły bezpłatnie skorzystać z miejsca wystawienniczego promując swoje produkty. Wrocław Społecznie i Lokalnie to także miejsce gdzie swoje działania zaprezentują wrocławskie organizacje i podmioty, które wspierają ważne inicjatywy społeczne. Przez najbliższe pięć tygodni w strefie zobaczymy około 50 wystawców zmieniających się rotacyjnie. Co czwartek strefa oferować będzie nowy asortyment!


Materiał powstał na podstawie informacji z Urzędu Miejskiego Wrocławia / zdjęcia z drona: Janusz Krzeszowski, pozostałe zdjęcia: Grzegorz Rajter