Jarmarki Bożonarodzeniowe | Dolny Śląsk | 2023 | cz. 1

Skoro kończy się listopad, to najwyższy już czas zacząć myśleć o... świętach. Chociaż może to już trochę późno, bo jak spojrzeć na większość sklepów, to tam o świętach zaczynają myśleć już na początku listopada. Doczekaliśmy się już pierwszego śniegu, czas więc na pierwsze bożonarodzeniowe jarmarki na Dolnym Śląsku. 

Oto, gdzie warto zajrzeć!2 grudnia: Jelenia Góra Sobieszów

W sobotę i niedzielę, 2 i 3 grudnia od 12:00 do 17:00 na terenie Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze Sobieszowie odbędzie się po raz pierwszy Jarmark Zimowy „W Folwarku”. Poza kiermaszem lokalnego rękodzieła i wyrobów regionalnych będzie również możliwość skorzystania z bogatej oferty warsztatowej w trakcie trwania Jarmarku. 


3 grudnia: Jelenia Góra Sobieszów, Siechnice, Świerzawa i Złotoryja

Bajkowe Mikołajki w Siechnicach rozpoczynają się 3 grudnia o godz. 14:00 i trwać będą do wieczora. Zaplanowane są liczne atrakcje i animacje dla dzieci - warsztaty, bańki mydlane, żywe maskotki, świąteczna sesja foto oraz wesołe miasteczko, będą również koncerty dla dzieci, a także świąteczny koncert Magdy Steczkowskiej w kościele parafialnym w Siechnicach o 19:00. Wydarzeniu towarzyszyć będzie, jak co roku świąteczny jarmark, na którym znaleźć można wiele lokalnych produktów i wyroby rękodzielnicze. Bez względu na aurę zapewnimy moc atrakcji i przyjemną atmosferę.
Do niewielkiej Świerzawy zapraszamy na Świerzawski Jarmark Świąteczny w niedzielę, 3 grudnia od godziny 11:00 do 15:00 na rynek miejski. Będzie swojskie jadło, rękodzieło i dekoracje świąteczne, a dla chętnych od 13:00 - warsztaty świąteczne.
Tego samego dnia na rynku górnym w Złotoryi od 11:00 do 16:00 III Muzealny Jarmark "Mikołajkowy Worek Prezentowy" organizuje Muzeum Złota. Znajdziecie na nim dekoracje świąteczne, rękodzieło, ciasta, chleby, miody, dżemy, soki, sery, wyroby z drewna, produkty z czekolady i marcepanu, świąteczne przekąski i gipsowe figurki.
8 grudnia: Wołów

Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie na wołowskim deptaku w piątek 8 grudnia i sobotę 9 grudnia. 
9 grudnia: Wołów i Zgorzelec

Zgorzelecki Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się w sobotę 9 grudnia i w niedzielę 10 grudnia w godzinach od 14:00 do 20:00 w hali PGE Turów Arena. Znajdziecie tam rękodzielników, tych zawodowych, jak i amatorów. Będą stoiska gastronomiczne, występy muzyczne i animacje świąteczne. W sobotę o 16:00 planowane jest spotkanie ze Świętym Mikołajem.
10 grudnia: Bielawa, Piława Górna, Stronie Śląskie, Wińsko, Zgorzelec, Żarów, Żmigród

W niedzielę 10 grudnia odbędzie się Bielawski Jarmark Bożonarodzeniowy. Stoiska i kramy świąteczne pojawią się na rynku między 12:00 a 19:00. Będzie można tu znaleźć stroiki, dekoracje, ozdoby świąteczne, świeczki, aniołki, skrzaty, kartki, maskotki szydełkowe czy czapki. W ramach Jarmarku odbędą się też 5 Targi Rarytasów Regionalnych. Obecni będą Art Caffe, W Starym Sadzie z Lutomii Górnej (przetwory domowe), Ser i Wino z Bielawy, Gospodarstwo Rolne Szczypiorki z Tuszyna (mięsiwa i nabiał), Sery Wędzone i Oscypki z Jugowa, Piwo z Gór Sowich z Bielawy, Piekarnia Vitafit (pieczywo na naturalnym zakwasie), Dolnośląski Grzaniec, Pasieka Pod Lasem z Bielawy, Pasieka Pod Wielką Sową z Piskorzowa i Gospodarstwo Rolne Malinowskich z Ciepłowodów.

Doroczny jarmark bożonarodzeniowy to czas spotkań mieszkańców Piławy Górnej połączonych ze wspólnym kolędowaniem. Atrakcją jarmarku, który w tym roku odbędzie się w niedzielę 10 grudnia, jest wspólne ubieranie choinki i malowanie pierników z najmłodszymi dziećmi, występy artystyczne dzieci z placówek oświatowych, ale również możliwość degustacji pysznych świątecznych potraw i wypieków. To co wyróżnia ten jarmark, to przepiękne, autorskie i niespotykane nigdzie indziej ozdoby świąteczne - drewniane szopki wykonane przez miejscowego artystę oraz oryginalne figurki świąteczne i stroiki.W niedzielę, 10 grudnia w Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim odbędą się X Polsko-Czeskie Stoły Bożonarodzeniowe. Impreza rozpocznie się o 13:00 i potrwa do wieczora. Przez cały czas będzie można oglądać występy lokalnych zespołów, zostaną też rozegrane konkursy na najładniejszy stół bożonarodzeniowy, najsmaczniejszą potrawę bożonarodzeniową i najładniejszy lampion bożonarodzeniowy.
W niedzielę, 10 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Wińsku zaprasza od godz. 14:00 na Dziesiąte Wińszczańskie Targi Bożonarodzeniowe. Będzie tam można na pewno znaleźć ozdoby świąteczne, ręcznie wykonane stroiki czy inne drobne upominki na święta.
W niedzielę, 10 grudnia odbędzie się także Miasteczko Świętego Mikołaja w Żarowie, podczas którego będzie także jarmark bożonarodzeniowy. W niedzielę, 10 grudnia od 12:30 do 18:00 na żmigrodzkim rynku odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy "Magia Świąt". Będzie można na nim znaleźć lokalne produkty, domowe wypieki i przetwory, rękodzieło i różne inne smakołyki i ozdoby. Będą warsztaty i występy, a o 17:00 uroczyste rozświetlenie miejskiej choinki.