Lwówek | Lwówek Śląski

Jest lato, jest upał, są wakacje i zbliża się weekend... Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak zaprosić na coś chłodnego do picia.

Tym razem proponujemy piwo z browaru Lwówek. Lwówek Śląski przywilej warzenia piwa otrzymał wraz z prawami miejskimi w roku 1209. W 1580 r.\oku swój browar uruchomił tu Ewangelicki Zakon Joannitów będący protestanckim zakonem rycerskim. Legenda głosi, że raz w kadzi utopił się zakonnik, a uwarzone wówczas piwo było nad wyraz smaczne. Konsumenci zaczęli się więc domagać, aby już zawsze do piwa zakonnego braciszka dodawać (www.browarlwowek.pl/browar/historia.html).

Pod różnym zarządem na przestrzeni dziejów produkował piwo do roku 1998, kiedy to ogłoszono jego upadłość. Po roku próbę jego ratowania podjął niemiecki przedsiębiorca, któremu jednak zamiar ten się ni powiódł (głównie podobno na problemy właściciela z urzędem celnym) i w efekcie kolejna upadłość miała miejsce w roku 2007. Na szczęście wystawiony wtedy na sprzedaż browar został zakupiony przez Ciechan S.A., który wznowił produkcję.

Dzisiaj, wprawdzie już bez dodatku „zakonnego braciszka”, możemy znowu próbować lwóweckiego specjału. Delektować nim można się zarówno w domowym zaciszu (bo piwo dostępne jest na wielu sklepowych półkach), jak i restauracjach i pubach – zwłaszcza lokalnych. Tym zaś, którzy chcą i planują zawitać do Lwówka Śląskiego, proponujemy odwiedzić lokal znajdujący się bezpośrednio przy browarze – tam można usiąść wewnątrz lub przy którymś ze stolików dużego ogródka i cieszyć się smakiem świeżego lwóweckiego piwa.

Piwo z Lwówka produkowane jest w kilku odmianach. Do wyboru mamy: Lwówek Książęcy, Ratuszowy, Wrocławskie, Wiedeński, Belg, Malinowe, Porter i Jankes. Aczkolwiek nie próbowaliśmy jeszcze wszystkich, najbardziej lubimy Jankesa: znakomite piwo słodowo-chmielowe, lekki cytrusowy posmak – wyraźnie wyczuwalny w zapachu – i krótkotrwała goryczka na końcu. Jankes to piwo w gatunku American Pale, właściwie jedno z lepszych, jakie piliśmy.

Oceńcie sami! 

Może przy okazji Agatowego Lata lub – wycieczki po tamtym rejonie? Do Lwówka warto zajrzeć nie tylko na piwo – warto przyjrzeć się kamienicom, fontannom na lwóweckim rynku czy pospacerować po Szwajcarii Lwóweckiej. Polecamy!
Lwówek Śląski: ul. Romualda Traugutta 7, możliwość zwiedzania browaru i degustacji piwa