Drugie życie książek | Lądek-Zdrój

Maj od wielu lat jest miesiącem książek. Tradycja wywodzi się z obchodzonych jeszcze z PRL-u właśnie w tym miesiącu Dni Oświaty, Książki i Prasy, które nazwę taką otrzymały w roku 1951.


Nie oznacza to jednak, że przed tym rokiem święta książki nie było, wręcz przeciwnie - właściwie od roku 1945 organizowane były wydarzenia związane z czytelnictwem. Zaczęło się od Tygodnia Książki, jednak wkrótce okazało się, że siedem dni to za mało i cały maj poświęcono na promocję książek, czytelnictwa, organizację wydarzeń kulturalnych, ale przede wszystkim – na wszechobecne kiermasze książek.

Dzisiaj nie mamy już kiermaszy, ale dobrze mają się różnorakie targi książek (odbywające się zresztą nie tylko w tym miesiącu), my zaś zachęcamy, by w maju częściej sięgać po książkę i cieszyć się jej obecnością i dostępnością, tak nieoczywistą jeszcze przed kilkudziesięciu laty.


Najlepszym zaś towarzyszem dobrej książki jest aromatyczna kawa i słodki drobiazg. Wprawdzie w czytelni nie zawsze ta kawa jest mile widziana, jednak na szczęście powstaje coraz więcej księgarnio-kawiarni i czytelnio-kawiarni, czyli lokali łączących te dwie komplementarne dla większości z nas role. I do takiego właśnie miejsca dzisiaj zapraszamy – do biblioteki, w której poza strawą dla ducha można dostać również strawę dla ciała.

Kawiarnia w Bibliotece "Drugie życie książek" w Lądku-Zdroju powinna stać się obowiązkowym przystankiem w podróży po Dolnym Śląsku dla wszystkich, którzy lubią czytać i delektować się pyszną kawę. Taką bowiem otrzymamy tam na pewno, do niej zaś wybrany z bogatego menu deser.Naszą tam wizytę umilił rozpływający się w ustach tort bezowy, ale zamówić możecie również inne ciacha, zamiast kawy wziąć herbatę lub – zwłaszcza teraz, na wiosnę – świeży sok albo pyszny, cieszący oczy żywą barwą, koktajl warzywny lub owocowy.

Dodajmy, że w lokalu w ogóle dużo się dzieje, są wieczorki taneczne i poetyckie, interesujące wykłady i inspirujące warsztaty. A do tego otaczające nas z każdej strony książki, tworzące jedyną niepowtarzalną atmosferę...


Drugie Życie Książek
Lądek-Zdrój: ul. Wolności 2 (Szpital Uzdrowiskowy "Adam")
codziennie od 10 do 20