4 niedziele adwentu | cz. 4 | Dolny Śląsk

Do Świąt Bożego Narodzenia zostało tylko kilka dni. Za oknem bardziej dzisiaj jesiennie niż zimowo (przynajmniej w dużej części województwa), więc może w świąteczny nastrój wprowadzą Was jarmarki i kiermasze, zapach grzanego wina i błysk (nie tylko) choinkowych ozdób.

Świdnicka Kolęda / fot. UM w Świdnicy
Gdzie jeszcze tego wszystkiego szukać? Do piątku trwa Świdnicka Kolęda na którą zapraszaliśmy tydzień temu. Dzisiaj odbędzie się w jej ramach m.in. rozstrzygnięcie miejskiego konkursu „Na najładniej oświetlony i przystrojony dom i balkon”, do tego wystawcy, prezenty, dobre jedzenie i świąteczna atmosfera, którą wzmocni jeszcze wspólne świąteczne kolędowanie już jutro.

Bolesławiec z kolei zaprasza dzisiaj na Bolesławiecką Gwiazdkę Życzliwości 2017. W Rynku, jak co roku, dzieci i dorośli będą mogli podziwiać szopkę z żywymi zwierzętami. Na kiermaszu świątecznym kupimy potrawy i ciasta świąteczne, a na wystawie obejrzymy Szopki Bożonarodzeniowe zgłoszone do konkursu, który zorganizował Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki. Bardzo ciekawie zapowiada się również pokaz rzeźby w lodzie, który rozpocznie się o godzinie 15.

Trwa również Jarmark Bożonarodzeniowy w Środzie Śląskiej (od 19 do 22 grudnia) na terenie obok do Dworca autobusowego PKS. Mnóstwo stoisk z przetworami domowej roboty, winem grzanym, oscypkami, wyrobami mięsnymi, ozdobami świątecznymi. Będzie też trochę występów artystycznych, a Ci, którzy jeszcze nie mają choinki, mogą ją wygrać śpiewając kolędę.Jarmark Bożonarodzeniowy w Lubaniu / fot. Łużyckie Centrum Kultury
Niebanalne ozdoby, wyjątkowe prezenty, tradycyjne smaki, bezpłatne piernikowe warsztaty i przedświąteczna atmosfera czekają na nas również na Bożonarodzeniowym Jarmarku w Lubaniu, organizowanym przez Łużyckie Centrum Rozwoju w Lubaniu oraz Miejski Dom Kultury w Lubaniu. Na pogranicznej mapie jarmarkowych imprez znajduje się w samym centrum świątecznych wydarzeń. Jak co roku mieszkańców i przyjezdnych powita w Lubaniu rynek pachnący świętami. Jeśli jedzenie ma mieć prawdziwy smak, a ozdoby mają być ładne i oryginalne, to trzeba je kupić właśnie tutaj!

Nie da się ukryć, że największe branie mają stoiska z wypiekami własnej roboty oraz swojskimi pasztecikami, kiełbaskami, wędzonymi szynkami, boczkami, karkówkami, polędwiczkami czy pierogami bądź uszkami. Na jarmarku znajdzie się jednak coś nie tylko dla smakoszy, ale również miłośników rękodzieła. Oryginalne upominki i ozdoby do domu dalekie "marketowej" tandecie – to wszystko znaleźć można na jarmarku. W całym wydarzeniu jednak nie chodzi tylko o zakupy, ale o spotkanie i radosną, przyjemną atmosferę.

Do zatrzymania się na chwilę zachęcają nie tylko rozmowy z wystawcami, ale także degustacje świąteczne, warsztaty dekorowania pierników, przejażdżki na kucykach czy wspólne śpiewanie świątecznych hitów oraz tradycyjnych kolęd. Bożonarodzeniowy Jarmark w Lubaniu startuje 22 grudnia o godz. 14 i potrwa do późnych godzin popołudniowych.

Do spacerów między stoiskami zaprasza też ciągle Legnica, w której jeszcze i po świętach zakupicie świąteczne smakołyki: miody, pierniki, słodkości, oscypki, grzane wino, gofry, węgierskie sękacze, swojskie wyroby wędliniarskie. Na stoiskach także wszystko, co przyda się w żegnaniu starego i witaniu Nowego Roku: fajerwerki, światełka, bombki, ozdoby i dekoracje świąteczne…

Jarmark Świąteczny w Legnicy 2017 / fot. Wojciech Głodek
Jarmark Świąteczny w Goerlitz 2017 / fot. Wojciech Głodek

I tym sposobem nadszedł czas na pożegnanie jarmarków… Są z pewnością sympatycznym elementem przedświątecznego okresu, warto jednak zadbać o nie jeszcze bardziej. Niech jest więcej regionalnych i lokalnych wyrobów, niech jest także więcej możliwości popróbowania świątecznych przysmaków.

Dla przykładu w przygranicznym Goerlitz chodzimy między smakami i zapachami, co i rusz możemy spróbować innego w smaku grzańca, inaczej doprawionej świątecznej potrawy. U nas nadal króluje na straganach to, co możemy zabrać do domu i postawić na stole lub zawiesić w oknie czy na choince. Może w przyszłym roku więcej będzie po prostu wspólnego radosnego oczekiwania? 

Czekamy na Wasze pojarmarkowe refleksje i zdjęcia z najciekawszych miejsc, które odwiedziliście. My tymczasem udajemy się na świąteczny odpoczynek, a spotkamy się w Nowym Roku w Nowych Smakach. Zaplanowaliśmy kilka zmian i udoskonaleń, serdecznie zapraszamy!

Prześlij komentarz

0 Komentarze