4 niedziele adwentu | cz. 3 | Dolny Śląsk

Macie już dosyć świątecznych jarmarków, czy nadal chętnie je odwiedzacie i na straganach szukacie prezentów i drobiazgów, które pomogą w dekoracji domu na zbliżające się Boże Narodzenie?

Jeśli chęci i siły na świąteczne zakupy jeszcze Wam nie brakuje, to bardzo dobrze, bo ostatni przedświąteczny weekend obfituje w kiermasze i inne imprezy, które umilą ostatnie dni Adwentu. Już od dzisiaj (czwartek!) świąteczny nastrój opanuje Świdnicę. W mieście co roku organizowana jest Świdnicka Kolęda, której główny elementem to Jarmark Bożonarodzeniowy. Do dyspozycji wystawców oddanych zostało 40 stanowisk w drewnianych domkach wystawienniczych w świdnickim Rynku.

W programie Świdnickiej Kolędy nie brakuje występów, koncertów, wystaw i konkursów. Każdego roku podziwiać można ruchomą szopkę przygotowaną przez Młodzieżowy Dom Kultury. Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotowuje kolędę na sportowo zapraszając do wspólnego kolędowania przy gorącym barszczyku i pieczeniu kiełbasek. Na zakończenie Jarmarku organizatorzy zapraszają do wspólnego kolędowania podczas wigilii wszystkich Świdniczan – będzie to 22 grudnia.

Jutro (od 16) natomiast jarmark świąteczny odbędzie się w Sulikowie. Organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury, a w jego ramach wystawcy (szkoły, sołectwa lub stowarzyszenia) zaoferują na stoiskach wyroby rękodzielnicze. Całą imprezę rozpoczną występy dzieci z przedszkola, szkół podstawowych oraz uczęszczających na zajęcia teatralne i wokalne do GOK.

Lwóweckie Jasełka Uliczne / fot. UM Lwówek Śląski

Lwóweckie Jasełka Uliczne / fot. UM Lwówek Śląski

Lwóweckie Jasełka Uliczne / fot. UM Lwówek Śląski

Również Lwówek Śląski zaprasza od jutra – na Lwóweckie Jasełka Uliczne. W piątek i sobotę między 10 a 16 w Rynku odbędzie się jarmark z ciekawymi ofertami stroików i wszelkich innych kojarzących się świątecznie produktów. Przechadzając się między stoiskami, będzie można posłuchać kolęd, obejrzeć występy artystyczne (w piątek o 16 Teatr „Klinika lalek” wystawi spektakl uliczny pt.: „Izerokarkonoska Pastorałka”) lub przyjrzeć się Mikołajom, których aż 1217 weźmie udział w paradzie Mikołajów na 800-lecie miasta. W niedzielę będzie okazja do podziwiania szopek betlejemskich (Kościół pw. WNMP), zaś w poniedziałek – posłuchania koncertu kolęd w wykonaniu Aleksandry Niewęgłowskiej i Lubańskiej Orkiestry Reprezentacyjnej.

Trudno wyobrazić sobie bardziej adekwatną scenerię świątecznego jarmarku niż uzdrowiskowa hala spacerowa, toteż polecamy Waszej uwadze jarmark, który w sobotę i niedzielę (16 i 17 grudnia w godzinach 12:00-18:00) odbędzie się w Szczawnie-Zdroju. Ten przedświąteczny weekend będzie okazją do zakupu gwiazdkowych prezentów i skosztowania bożonarodzeniowych łakoci, a także czasem rodzinnej zabawy. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę od godz. 14 do 15:30 organizatorzy zachęcają do udziału w wyprawie do Laponii – św. Mikołaj i Śnieżynki zaproszą wszystkie dzieci do Pijalni Wód Mineralnych na wesołe animacje. Od godz. 15:30 do 17 pociechy będą mogły wziąć udział w świątecznych warsztatach – w sobotę pokuszą się na skarpetkowe bałwanki, natomiast w niedzielę stworzą dekoracje na wigilijny stół. Poza tym w bożonarodzeniowy klimat wprowadzi wspólne czytanie bajek świątecznych, kolędowanie i przystrajanie miejskich choinek ozdobami, które razem wykonamy. Ponadto do rozlosowania sporo nagród!

Jarmark Bożonarodzeniowy w Jeleniej Górze / fot. JCK

Jarmark Bożonarodzeniowy w Jeleniej Górze / fot. JCK

Jarmark Bożonarodzeniowy w Jeleniej Górze / fot. JCK

Jarmark Bożonarodzeniowy w Jeleniej Górze / fot. JCK

Jarmark Bożonarodzeniowy w Jeleniej Górze / fot. JCK

Magicznie, kolorowo i z atrakcjami będzie też w nadchodzący weekend w Jeleniej Górze. Jeleniogórskie Centrum Kultury w dniach 16-17 grudnia 2017 organizuje Jarmark Bożonarodzeniowy, w tym roku już po raz szesnasty - tym samym impreza nasza jest najstarszą imprezą tego typu w regionie. Jarmarki w JCK posiadają swoją tradycję, wyjątkowy klimat, bardzo staranną scenografię. Na stoiskach prezentowane są artykuły bezpośrednio związane z tradycją bożonarodzeniowego święta. Przepiękne ozdoby choinkowe - wykonywane w różnych technikach, anioły ze szkła, drewna, ceramiki,  piernikowe domki, serduszka, stroiki, zabawki z drewna, wyjątkowej urody biżuteria, artystyczne szkło i ceramiczne cuda, lalki szmaciane, poduszeczki, filcowe ozdoby. Nie zabraknie przysmaków, miodków, ciasteczek, ręcznie robionej czekolady...

Prześliczne, sercem podyktowane, ręcznie wykonane przedmioty to od lat dewiza jeleniogórskiego jarmarku.  Jarmark jest też miejscem spotkań jeleniogórzan, którzy właśnie tu umawiają się, aby złożyć sobie życzenia. Impreza odbywa się na dziedzińcu oraz w salach parterowych Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. 1 Maja 60.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Mirsku / fot. UM Mirsk

Jarmark Bożonarodzeniowy w Mirsku / fot. UM Mirsk

W sobotę na IV Jarmark Bożonarodzeniowy zaprasza Mirsk. Jarmark ma miejsce w rynku miasta i rozpoczyna się o godz. 15. Na odwiedzających czeka 20 stanowisk, na których nie zabraknie ozdób świątecznych, wypieków i smakołyków. Równolegle na plenerowej scenie odbędą się widowiska jasełkowe oraz występy lokalnych zespołów wykonujących kolędy.

Na jarmark zaprasza też 16 grudnia Jeżów Sudecki. Można odwiedzić Euroregionalne Centrum Spotkań Gmin Partnerskich (Jeżów Sudecki, ul. Kreta 27), gdzie – poza kiermaszem – odbędzie się przedstawienie i Jasełka Bożonarodzeniowe. Na niewielki kiermasz zapraszają też gospodarze Wieży Książęcej w Siedlęcinie. W tym samym dniu zapraszają również Pieszyce. 16 grudnia zaprasza do siebie także Bystrzyca Kłodzka. Rękodzieło artystyczne, ciasta, ozdoby świąteczne, spektakl teatralny, przedstawienie, występy artystyczne – to wszystko czeka na odwiedzających Bystrzycki jarmark.

Kiermasz Świąteczny w Jeżowie Sudeckim / fot. RG Jeżów Sudecki

Kiermasz Świąteczny w Jeżowie Sudeckim / fot. RG Jeżów Sudecki

Jarmark Świąteczny w Pieszycach / fot. UM Pieszyce

Jarmark Świąteczny w Pieszycach / fot. UM Pieszyce

Jarmark Świąteczny w Pieszycach / fot. UM Pieszyce
Jarmark Adwentowy w Bystrzycy Kłodzkie / fot. UM Bystrzyca Kłodzka

Jarmark Adwentowy w Bystrzycy Kłodzkie / fot. UM Bystrzyca Kłodzka

Jarmark Adwentowy w Bystrzycy Kłodzkie / fot. UM Bystrzyca Kłodzka

Podobne atrakcje – choć przecież dla siebie swoiste – zapewnia Świeradów-Zdrój. Izerski Jarmark Rękodzieła i Sztuk Wszelakich odbędzie się w dniach 16 i 17 grudnia. W pięknej Hali Spacerowej odbędą się dodatkowo koncerty kolęd (16 grudnia o 11 i 17 grudnia o 13), będzie można posłuchać też opowieści o produkcji koziego sera oraz zakupić żywą choinkę.

W niedzielę odbędzie się Twardogórski Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku w godzinach od 11 do 19. Będzie można zrobić przedświąteczne zakupy, a także skosztować świątecznych potraw – w klimacie Świąt Bożego Narodzenia, przy dźwiękach pastorałek. To drugi jarmark, pierwszy odbył się w roku ubiegłym z inicjatywy burmistrza Zbigniewa Potyrały. Do udziału zaproszeni zostali wystawcy, oferujący asortyment świąteczny, by mieszkańcy naszej gminy (i goście) w atmosferze oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, przy dźwiękach kolęd i pastorałek - mogli zrobić przedświąteczne zakupy, albo skorzystać z usług gastronomicznych w postaci małych poczęstunków.

Twardogórski Jarmark Bożonarodzeniowy / fot. UM Twardogóra

Twardogórski Jarmark Bożonarodzeniowy / fot. UM Twardogóra

Twardogórski Jarmark Bożonarodzeniowy / fot. UM Twardogóra

Jarmark Świąteczny w Dzierżoniowie / fot. UM Dzierżoniów
Po raz piąty natomiast odbędzie się Jarmark Świątezny w Dzierżoniowie, dźwięki kolęd i piosenek świątecznych zabrzmią 17 grudnia w sali koncertowej DOK. Nie zabraknie także straganów ze świątecznymi ozdobami, rękodziełem artystycznym i smakołykami. W ubiegłym roku na estradzie wystąpiły sekcje działające przy Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury: Miejska Orkiestra Dęta, wokaliści sekcji wokalnej, a także chór Cantate Deo i dziecięca schola. Program kolędowy przygotowała też grupa seniorów z Dziennego Domu Senior-WIGOR. Oprócz rodzimych wykonawców wystąpił Radek Tarach - uczestnik 8 edycji Must Be The Music – Tylko Muzyka. Zwieńczeniem jarmarku był koncert kolęd w wykonaniu kapeli, która zaczerpnęła swoją nazwę od najpiękniejszego i najbardziej żywiołowego tańca Górali Żywieckich – Hajduka. Kolędy i pastorałki w ich wykonaniu przeplatane były gawędami o bożonarodzeniowych obrzędach. Aby przekonać się kto wystąpi w tym roku, wystarczy przyjść na imprezę, która planowana jest w godz. 13-19.

I jak? Łatwiej wybrać niż z zeszłotygodniowych atrakcji, czy może też macie problem i też szukacie sposobu na bilokację? Czekamy na Wasze zdjęcia z jarmarków!

Publikowanie komentarza

0 Komentarze