4 niedziele adwentu | cz. 2 | Dolny Śląsk

Szukacie świątecznych prezentów, inspiracji na bożonarodzeniowe dania lub pomysłów na odświętne udekorowanie mieszkania? A może chcecie poczuć świąteczną atmosferę, otulić się zapachem pierników i makowca, a serca (i żołądki!) rozgrzać doprawionym korzennymi przyprawami winem? Czy może jednak w waszych weekendowych planach jest po prostu spacer i odpoczynek? Na każdą z tych okazji idealnym wyborem jest świąteczny jarmark.

W najbliższych dniach będzie ich naprawdę sporo – przeczytajcie uważnie propozycje z Dolnego Śląska, bo jest w czym wybierać.

Sowiogórski Jarmark Bożonarodzeniowy w Srebrnej Górze
I tak na przykład w sobotę warto wybrać się na Sowiogórski Jarmark Bożonarodzeniowy, który w Srebrnej Górze odbędzie się już po raz siódmy. W tym wyjątkowym dniu serce Srebrnej Góry zaczyna bić mocniej, a Srebrnogórska Przestrzeń Artystyczna staje się tłem dla bajkowej scenerii... Będzie można poczuć przedsmak Świąt Bożego Narodzenia, zaopatrzyć się w prezenty i świąteczne przysmaki.

Wspólne ognisko wśród świerków i dźwięków kolęd oraz możliwość nabycia oryginalnych produktów rękodzielniczych od lokalnych rzemieślników czy przetworów i nalewek regionalnych wytwórców to tylko część atrakcji. O godz. 14 rozpocznie się bowiem część artystyczna w Srebrnogórskiej Przestrzeni Artystycznej, a równolegle, w budynku Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, przygotowane zostaną mikołajkowe warsztaty dla najmłodszych, świąteczne kino, wystawa listów do Św. Mikołaja oraz spotkanie z najważniejszym gościem tego dnia – Św. Mikołajem, który pojawi się podczas trwania jarmarku i rozda dzieciom słodkie upominki. Magia świąt oczaruje każdego!

Z kolei Gmina Bolesławiec, choć nie organizuje typowego jarmarku świątecznego, zaprasza na tradycyjne coroczne przedświąteczne spotkanie "Tradycje Bożego Narodzenia". Odbywa się ono w Łaziskach (Gmina Bolesławiec), w tym roku – 10 grudnia. W trakcie spotkania będzie można wziąć udział w warsztatach kulinarnych oraz plastycznych, podczas których powstaną świąteczne wypieki, potrawy oraz ozdoby. Obejrzeć można będzie jasełka w wykonaniu najmłodszych, a przez całą imprezę śpiewane będą kolędy i pastorałki. Całość zakończy wspólna wigilia. "Tradycje Bożego Narodzenia" rozpoczną się o godz. 16.00 w Domu Ludowym w Łaziskach.

Jarmark Bożonarodzeniowe w Cieszkowie

Jarmark Bożonarodzeniowe w Cieszkowie
W Cieszkowie Gminne Centrum Kultury zaprasza na Jarmark Bożonarodzeniowy, którego jest współorganizatorem. W ramach wydarzenia poznamy m.in. laureatów konkursów na najpiękniejszy stroik i najsmaczniejsze pierogi bożonarodzeniowe, będziemy mogli nabyć rękodzieło lub aromatyczne pierniki, a całość umilą występy artystyczne. Do Cieszkowa zapraszamy również 10 grudnia 2017 r.

Podobnie zresztą jak do pałacu w Krotoszycach, gdzie 10 grudnia organizowany jest pod patronatem m.in. starosty złotoryjskiego cykliczny Kaczawski Jarmark Bożonarodzeniowy.

W Głogowie w miejsce Jarmarku Bożonarodzeniowego odbywa się Jarmark Mikołajkowy, jako że właśnie Święty Mikołaj jest patronem tego miasta. Na odbywającym się na głogowskiej starówce jarmarku można spotkać Świętego Mikołaja, organizowane są także zabawy dla najmłodszych mieszkańców miasta. Dorośli mogą kupić ręcznie wykonane ozdoby świąteczne, słodycze, miody, domowe przetwory i prezenty. Jarmark startuje – jakże inaczej! – 6 grudnia i potrwa do niedzieli, 10 grudnia.

Kaczawski Jarmark Bożonarodzeniowy w Krotoszycach

Jarmark Bożonarodzeniowy w Głogowie
Na dwudniowy Jarmark Adwentowy z kolei zaprasza Burmistrz Jelcza-Laskowic i Miejsko-Gminne Centrum Kultury. Odbędzie się 9 i 10 grudnia 2017 roku na parkingu przy hali sportowej CSiR w Jelczu-Laskowicach. W odświętnie przystrojonych drewnianych domkach znajdą się nietuzinkowe prezenty pod choinkę – biżuteria, ceramika artystyczna, świąteczne domki z pierników, obrazy, rzeźby i inne wyroby rękodzielnicze.

Tradycją już tego jarmarku jest wspólne odpalenie światełek na choince, a wszystko przy muzyce w wykonaniu takich zespołów, jak: Świtezianie, chór „Viva la musica” Akademii Złotego Wieku, zespół wokalny MGCK, zespół wokalny z Miłoszyc, Schola Dziecięca działająca przy parafii M. M. Kolbego i orkiestra dęta „Świętego Mikołaja” z Wrocławia. Gwiazdą pierwszego dnia występów będzie J-L Big-Band z programem świątecznym, drugiego dnia usłyszeć będzie można legendarny, rodzimy zespół RH+. Dla dzieci przygotowano specjalne świąteczne atrakcje - spektakl „Pierwsza Gwiazda” w wykonaniu Krakowskiego Teatru Ulicznego, animacje ze św. Mikołajem i wiele innych niespodzianek. Nie zabraknie atrakcji kulinarnych: posilić się będzie można świątecznym bigosem , barszczem, pierogami, rozgrzać grzanym piwem i winem.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Jelczu-Laskowicach

Jarmark Bożonarodzeniowy w Jelczu-Laskowicach

Nie lada gratkę dla miłośników artystycznych wydarzeń i wytworów przygotowała Oleśnica, w której na kolejną edycję Artystycznego Jarmarku Bożonarodzeniowego zaprasza w dniach 9 i 10 grudnia Biblioteka i Forum Kultury. Oprócz magicznego, świątecznego klimatu na odwiedzających czekać będą stoiska regionalnych artystów i rękodzielników, przez co jarmark będzie doskonałą okazją, by nabyć oryginalne i unikatowe prezenty dla najbliższych. Nie zabraknie również świątecznych występów artystycznych, np. w sobotę na scenie sali widowiskowej BiFK odbędzie się teatrzyk dla dzieci pt.: „Jak Mikołaj urwał się z choinki”. To zabawna i żywa opowieść o dwóch elfach, pomocnikach Świętego Mikołaja, które muszą wykonać misję specjalną – sprowadzić z powrotem Mikołaja, który spadł na Ziemię i wszystko zapomniał. W trakcie spełniania misji czeka mnóstwo wyzwań do podołania, którym potrzebna będzie wiara we własne siły i wytrwałość, a także – co jest niejako przesłaniem spektaklu – optymizm. W spektaklu występują aktorzy Teatru Rozrywki Trójkąt Beata Beling, Ludwik Schiller, Artur Beling oraz duże i małe formy lalkowe. Przedstawienie ubarwia muzyka autorstwa Artura Belinga. Początek o godzinie 17. Spodoba się nie tylko najmłodszym!

Drugiego dnia przewidziano m.in. rozwiązanie konkursu na „Tradycyjną ozdobę bożonarodzeniową” (godz. 17) oraz koncert kolęd w ramach Oleśnickich Spotkań z Muzyką oraz 70-lecia szkolnictwa muzycznego (godz. 18). Kolędy i pastorałki oraz utwory świąteczne wykonają uczniowie i absolwenci oleśnickich instytucji muzycznych. Wystąpią Agnieszka Ostapowicz – prowadzenie, skrzypce; Izabela Helińska – fortepian; Tomasz Huk – klarnet, śpiew; Jakub Huk – klarnet; Wojciech Kroczak – fortepian, śpiew; Konrad Wojtowicz - obój; Młodzież z Ogniska Muzycznego przygotowana przez dyrektor Małgorzatę Zielińską; Zespół skrzypcowy Szkoły Suzuki „Muzyczny Zakątek” pod Dyrekcją Anny Mulowskiej-Plaskoty; Zespół Dziecięcy PSM I st im. F. Chopina pod dyrekcją Ewy Stępień-Włuczkowskiej; Chór PSM I st. Im. Fryderyka Chopina w Oleśnicy pod dyrekcją Mirosławy Jury-Żegleń; Oleśnicki Chór Kameralny Appassionata pod dyrekcją Edyty Szostak-Kirzyc; Chór Sinaxis pod dyrekcją Neonili Kuropki. Gdyby atrakcji było mało, można jeszcze wziąć udział w bożonarodzeniowych warsztatach plastycznych z Ewą Mielczarek.

Na 9 grudnia ciekawą ofertę przygotowały też Oborniki Śląskie, w których program Jarmarku Bożonarodzeniowego przewiduje m.in. występy artystyczne, bieg do Świętego Mikołaja, rozstrzygnięcie konkursu „Kartka Świąteczna” oraz wspólną „Wigilię dla Ciebie”. Rozpoczynający się w południe jarmark potrwa aż do godziny 20.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Obornikach Śląskich

Jarmark Bożonarodzeniowy w Obornikach Śląskich

Jarmark Bożonarodzeniowy w Obornikach Śląskich

Już od 8 grudnia zaprasza Lubin, który organizuje „Tradycje Bożonarodzeniowe" - wydarzenie, które od 9 lat zrzesza osoby działające w kołach gospodyń, stowarzyszeniach i zespołach mieszkańców gminy Lubin. W tym roku wydarzenie odbędzie się w świetlicy wiejskiej w Osieku. Poszczególne grupy wykonają dania tradycyjne, świąteczne, zaprezentują też przygotowane specjalnie z myślą o Bożym Narodzeniu. Jest to okazja poznania zwyczajów kulinarnych z innych regionów kraju. Ocena wysiłków pozostaje po stronie jury, którego członkami są zawodowi kucharze. Będzie można też pospacerować pomiędzy stoiskami z rękodziełem lokalnych twórców i aktywnych grup działających w Ośrodku Kultury i nabyć coś z bogatej oferty stroików, ozdób i kartek świątecznych.

Przez cały weekend atrakcje z okazji zbliżających się Świąt czekają też na wszystkich odwiedzających Siechnice. Na Jarmarku Bożonarodzeniowym będzie można nabyć przepiękne świąteczne wyroby u któregoś z rozlokowanych wzdłuż ulicy Jana Pawła II wystawców, wieczorem zaś posłuchać koncertu w wykonaniu zespołu PECTUS.

W niedzielę zaprasza również Stronie Śląskie, gdzie w Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w zabytkowym budynku dawnej stacji kolejowej odbędzie się czwarta edycja Polsko-Czeskich Stołów Bożonarodzeniowych pt.: „Strońska Gwiazdka 2017”. Podczas imprezy rozstrzygnięte zostaną konkursy na najładniejszy stół bożonarodzeniowy, najsmaczniejszą potrawę bożonarodzeniową, najciekawszy wieniec bożonarodzeniowy i najładniejszy domek z piernika. Wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz ozdób bożonarodzeniowych i produktów lokalnych oraz występy lokalnych zespołów muzycznych i grup tanecznych. Na zakończenie wystąpi zespół muzyczny „Staráček” ze Starego Miasta pod Śnieżnikiem – partnerskiego miasta Stronia Śląskiego (ok. godz. 16:45).

Strońska Gwiazdka (Stronie Śląskie)

Muzycznie, świątecznie i smacznie będzie też w niedzielę w Strzelinie. W programie tutejszego jarmarku znalazło się wielu wystawców z asortymentem nawiązującym do tradycji Świąt Bożego Narodzenia: stoiska z potrawami świątecznymi i ciastem, stoiska z rękodziełem, z zabawkami, ubraniami, upominkami, stoiska ze słodyczami, serami, wędlinami oraz z miodem i konfiturami. Odbędzie się również parada charytatywna „Dla Dzieciątka Jezus” (współpraca ze stowarzyszeniem Gramy o życie ), czyli barwna parada (na której czele zobaczyć będzie można szczudlarzy) mająca na celu zbiórkę środków finansowych oraz darów dla podopiecznych Stowarzyszenia Gramy o życie. Przygrywać i śpiewać będą liczni artyści, nie tylko z Polski, bo pojawi się m.in. Chór z Czech, ale też Strzelińska Orkiestra Dęta oraz … Przedstawiciele Strzelińskiego Samorządu! Liczne atrakcje, animacje, konkursy i zabawy przewidziano dla dzieci, które będą miały możliwość zrobienia sobie zdjęcia ze św. Mikołajem

W klimacie świątecznych stołów pozostaje też Żmigród organizujący 10 grudnia na Rynku Jarmark Bożona­ro­dze­niowy "Magia Świąt" znany wcześniej właśnie jako "Przegląd Stołów Bo­żona­ro­dze­niowych". Do Żmigrodu przybędzie w tym dniu wielu wystawców z ozdobami świątecznymi, produktami lokalnymi, potrawami świątecznymi oraz oczywiście karpiem pod wieloma po­sta­ciami. Dodatkowo goście będą mogli po­dzi­wiać występy na scenie oraz wziąć udział we wspólnym odpaleniu dużej choinki.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Żmigrodzie

Jarmark Bożonarodzeniowy w Żmigrodzie

Jarmark Bożonarodzeniowy w Żmigrodzie

Też macie wrażenie, że ten weekend będzie miał stanowczo za mało godzin w sobotę, a jeszcze mniej w niedzielę? Podzielcie się nami fotografiami z weekendowych jarmarków!

Prześlij komentarz

0 Komentarze