4 niedziele adwentu | cz. 1 | Dolny Śląsk

I w końcu przyszedł grudzień. Aura za oknem wprawdzie mało zimowa, więc nadchodzącej zmiany pory roku jeszcze nie widać. Natomiast tego, że zbliżają się święta, trudno byłoby nie zauważyć już od dłuższego czasu. Mniej więcej od połowy listopada - najpierw nieśmiało, a potem coraz śmielej - zaczęły pojawiać się świąteczne akcenty.

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy w Görlitz / fot. UM Zgorzelec
 Wśród nich zabraknąć nie mogło świątecznych jarmarków. Ich popularność sprawia, że z roku na rok przybywa miejsc, w których rękodzielnicy, rzemieślnicy i wszyscy inni, którzy mają do zaoferowania coś, co wprowadzi do domu świąteczny nastrój, wystawiają swoje kramiki.

Nic w tym dziwnego – od dawien dawna jarmarki przedświąteczne cieszą się popularnością; w Niemczech na przykład organizowano je już w XV wieku. Najdłuższą tradycją w tym zakresie poszczycić może się Drezno, w którym już niemal 600 razy miał miejsce Streizelmarkt (nazwa pochodzi od sprzedawanych na jarmarku strucli). Może jest w tym trochę komercji, może czasami nużą nas pojawiające się na każdym jarmarku średnio do Bożego Narodzenia przystające przysmaki, jednak niezmiennie od lat jarmarki przyciągają mieszkańców i turystów miast i miasteczek, wywołując uśmiechy na twarzach tak dorosłych, jak i dzieci.

Zapraszamy zatem na dolnośląskie jarmarki bożonarodzeniowe!

Największy na Dolnym Śląsku Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy otworzył swoje podwoje już w przedostatni weekend listopada. Według niektórych – trochę za wcześnie. Na temat wrocławskiego jarmarku zdania są podzielone i wywołuje skrajne emocje - albo się go bardzo lubi, albo bardzo nie lubi. Oferowane tutaj produkty są dość drogie i choć można znaleźć coś ładnego i ciekawego, są też takie stoiska, na których płacić trzeba wysoką cenę za produkty nie najlepszego gatunku.

Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy / fot. UM Wrocławia

Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy / fot. UM Wrocławia
Sami pamiętamy, że gdy parę lat temu odwiedziliśmy go pierwszy raz, wzbudził nasz zachwyt, teraz już jednak spowszedniał i zdecydowanie wolimy te mniejsze i rozsiane po regionie, gdzie można znaleźć lokalne wyroby – te spożywcze i te, które służą do ozdoby. Niemniej jednak jeśli nigdy na wrocławskim jarmarku nie byliście, wybierzcie się koniecznie. Zorganizowany z rozmachem przyciąga feerią barw i świateł i niewątpliwie promuje Wrocław. Jarmark działa jak magnes i przyciąga tłumy, niekoniecznie tylko na zakupy - poza wielością straganów, jest też sporo imprez dodatkowych, jak inscenizacja przyjazdu św. Mikołaja z Finlandii czy rozświetlenie choinki na wrocławskim Rynku (to akurat dzisiaj, o godz. 18).

Dziś również rozpoczyna się Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy w Zgorzelcu/Görlitz.
Na jarmarku w Görliz jak co roku nie zabraknie oryginalnych towarów, kulinarnych specjałów i atrakcyjnych warsztatów, które wybrani wystawcy przywożą z Czech, Saksonii i Dolnego Śląska. Warto w tym miejscu podkreślić słowo „wybrani”, które w kontekście jarmarku bardzo nam się podoba. Nie każdy produkt może trafić na jarmark, nie spotkamy tam na przykład stoisk „uniwersalnych”, wprost przeniesionych z galerii handlowych.

Na świąteczny program trwającego aż 17 dni jarmarku składają się przede wszystkim występy artystyczne, można zagrać w curling, stworzyć coś własnoręcznie w wozie do zabaw plastycznych, poczytać w namiocie-czytelni, zobaczyć zwierzątka w żywej szopce i spróbować, codziennie o 17, innego dania przygotowywanego przez jeden z 17 zespołów kucharskich.

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy w Görlitz / fot. UM Zgorzelec
Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy w Görlitz / fot. UM Zgorzelec

W ostatni weekend listopada odbyła się też pierwsza z trzech edycji (kolejne w dwa pierwsze weekendy grudnia) Kiermaszu Adwentowego w Pałacu i na Folwarku Łomnica. To zdecydowanie jedna z naszych ulubionych przedświątecznym imprez. Jeśli mielibyśmy sobie wyobrazić dolnośląski dworek szlachecki w okresie przedświątecznym w XXI wieku, to chyba właśnie byłaby to Łomnica.

Obecnie majątek należy do małżeństwa Elisabeth i Urlicha von Küster. Babka Ulricha urodziła się w Schloss Lomnitz jeszcze przed II wojną światową. Pod koniec ubiegłego wieku pałac, a potem resztę majątku, odkupili w bardzo złym stanie i przez 10 lat pracowali nad przywróceniem świetności pałacowi i otaczającym go budynkom. Organizują wiele weekendowych imprez dla turystów. Podczas adwentowych kiermaszy można spróbować różnych kulinarnych specjałów, swojskich wędlin i serów łomnickich, zobaczyć (lub kupić) regionalne rękodzieło. Dodajmy, że ręcznie robione ozdoby świąteczne prezentowane są głównie przez lokalnych rękodzielników.

Kiermasz Adwentowy w Łomnicy / fot. Wojciech Głodek

Kiermasz Adwentowy w Łomnicy / fot. Wojciech Głodek

W pierwszy weekend grudnia odbędzie się też Lubawski Jarmark Bożonarodzeniowy. Jest to trzecia edycja tego wydarzenia. Wyróżnikiem tego jarmarku może być fakt, że spora część wystawców to nasi południowi sąsiedzi - Czesi, którzy serwować będą swoje tradycyjne wyroby, w  Polsce dostępne często w sposób ograniczony. Sami wiemy, że łatwiej znaleźć restaurację serwującą dania z Włoch czy dalekiej Gruzji, niż oferującą dania kuchni czeskiej.

W pierwszą grudniową sobotę zapraszają także Prusice. Każdego roku odbywają się tu Mikołajki i  Jarmark Bożonarodzeniowy. Tradycją stało się już, że Prusicki Rynek odwiedzają Mikołaje, które rozdają dzieciom prezenty i paczki wypełnione słodyczami. Organizowany jest też Bieg w Poszukiwaniu św. Mikołaja i uroczyste włączenie choinki na Rynku. Jak przystało na okres bożonarodzeniowy, na wszystkich gości będzie czekał świąteczny barszcz oraz pierogi.

Lubawski Jarmark Bożonarodzeniowy / fot. Krzysztof Sopata

Włączenie choinki na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Prusiach / fot. UG Prusice

Nietypowo, bo w środku tygodnia, lecz w jakże znaczący dzień, czyli 6 grudnia będzie można zajrzeć na kiermasz stroików i ozdób świątecznych w Urzędzie Gminy w Oleśnicy. Kiermasz bożonarodzeniowy przygotowany zostanie przez uczestników i pracowników warsztatu terapii
zajęciowej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do dzielenia się wrażeniami z dolnośląskich świątecznych jarmarków.


[c.d.n.]

Publikowanie komentarza

0 Komentarze