Nasze Kulinarne Dziedzictwo | Smaki Regionów

Lubicie regionalne przysmaki? Wyroby lokalnych producentów, które nie tylko świetnie smakują, ale są też kulinarną wizytówką regionu? Jeśli tak, to z pewnością zainteresuje Was, jakie dolnośląskie specjały mogą trafić na Wasze stoły. 

Dnia 25 sierpnia 2018 roku w Pasażu Grunwaldzkim odbyła się XVIII Edycja Konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów", którego organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wraz z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Dolnośląską Izbą Rolniczą.

Konkurs odbywa się co roku i ma na celu zgromadzenie wiedzy o oryginalnych regionalnych produktach żywnościowych, wytwarzanych w gospodarstwach i przez lokalnych rzemieślników. Pozwala to na identyfikację produktów specyficznych, charakterystycznych dla danego regionu, które mogą stać się jego wizytówką.

W eliminacjach regionalnych Dolnego Śląska uhonorowano w kilku kategoriach następujących producentów:

Produkty i przetwory mięsne:
Nagroda: "Nasza Domowa" - Masarnia Bronisław Urbanowski
Wyróżnienia: Polędwica Golędzinowska - Wyrób wędlin naturalnych, Zakład "Pod Bukami" Piotr Czajkowski, Kiełbasa z sowiogórskiego niedźwiedzia - Gospodarstwo rolne Szczypiorki

Produkty mleczne:
Nagroda: Ser kwasowo-podpuszczkowy typu tylżeckiego - Przetwórstwo Farmerskie – Sery Ślubowskie Igor Pietrzyk
Wyróżnienia: Ser ciepłowodzki z ziołami - Gospodarstwo Rolne w Ciepłowodach Halina Gulej

Miody:
Nagroda: Miód ze spadzi liściastej - Bogusława i Jerzy Nawara, Pasieka "Zuzia" oraz Miód leśny z Ogrodu Botanicznego w Wojsławicach - Maciej Turek, Pasieka "Miód od Turka"
Wyróżnienie: Miód faceliowy - Jolanta Michułka-Pietrzyk

Przetwory owocowe:
Nagroda: Płatki róży w syropie - Gospodarstwo Pasieczne Elżbieta Malinowska
Wyróżnienie: Ekopowidła malinowe górskie - Zofia Kowalczyk, Ocet wiśniowy - Ewelina Karczewska

Przetwory warzywne: 
Nagroda: Ogórek kiszony dębowy - Krystyna Michułka
Wyróżnienie: Kiszony czosnek z Doliny Baryczy - Gospodarstwo Rolne Michał Sznajder Kiszone Warzywa z Doliny Baryczy,

Produkty zbożowe: 
Wyróżnienie: Chleb Vitafit gryczany - Vitafit Piotr Buszko

Wyroby cukiernicze:
Wyróżnienie: Placek drożdżowy z owocami - "Wiem co jem", koło kulinarne w Ciepłowodach,

Napoje bezalkoholowe: 
Nagroda: Kwas chlebowy "Słodka Maryśka" - Vitafit Piotr Buszko
Wyróżnienie: Tłoczony sok jabłkowo-truskawkowy - Maciejowy Sad, Przedsiębiorstwo Prywatne KAR, Tłoczony sok jabłkowo-aroniowy - Grupa Producentów Owoców i Warzyw "Trzebnickie Sady"

Napoje alkoholowe: 
Nagrody: "Żenicha" - Maria Mazur, "Wino gronowe - SEY" - Winnica Świdnicka
Wyróżnienie: Browar wieżyca - jasne - Biskupia Kopa s.c.. R. Leśniewski, D. Kacprzyński

Inne produkty regionalne Wyróżnienie: Farsz z sera i ziemniaków - Gospodarstwo rolne w Ciepłowodach Andrzej Gulej

Podczas konkursu odbywają się również nominacje do Nagrody "Perła" o którą Laureaci poprzednich edycji konkursu mogą ubiegać się w trakcie Targów "Smaki Regionów" w Poznaniu gdzie odbywa się wielki finał. Do tej nagrody zostały nominowane takie produkty, jak:

Golędzinowska Sucha
Wyrób Wędlin Naturalnych "Pod Bukami" Piotr Czajkowski 
Szynka przygotowana jest z klarownej szynki wieprzowej, z której uzyskuje się 25% mięsa klasy I extra. I extra jest krojona ręcznie w kostkę. Spoiwem dla Golędzinowskiej suchej jest mięsień golonki wieprzowej zmielonej 2-krotnie na sitku 2mm. Sklarowane mięso na wędlinę dojrzewa po peklowaniu.

Miód leśny z Masywu Śnieżnika
Hello Yellow – Igor Antolak
Miód leśny wytwarzany przez pszczoły z nektaru roślin i spadzi jest miodem mieszanym określanym mianem „dwa w jednym”, ponieważ łączy w sobie właściwości lecznicze miodów nektarowych ze zwiększoną aktywnością antybiotyczną miodów spadziowych. Roślinność leśna pozwala na korzystanie pszczołom z pożytku specyficznego eko-systemu leśno-łąkowego, dostarczając zasoby nektaru i spadzi.

Miód Lipowy – zwany "Złotem Domaszkowa"
Jerzy Nawara, Pasieka "Zuzia"
Miód lipowy zawiera wiele cennych enzymów, substancji biotycznych, takich jak: lizozym, inhibinę, apidycynę. W swoim składzie ma wiele mikroelementów – potas, chlor, magnez, fosfor, wapń, żelazo, molibden, kobat oraz witaminy A, B1, B2, C, kwas foliowy, pantotenowy, biotynę.

Dżem z maliny leśnej bez cukru na parze
Zofia Kowalczyk 
Dżem jest przygotowany wyłącznie z maliny leśnej zebranej z miejsc nasłonecznionych wzbogaconej własnym sokiem z brzozy. Malina leśna, która do przygotowania dżemu uzyskiwana jest z Kotliny Kłodzkiej okolic górzystych lasów, słynie z właściwości zdrowotnych.

Sok z kiszonych buraków z Doliny Baryczy
Gospodarstwo Rolne Michał Sznajder Kiszone Warzywa z Doliny Baryczy
Sok z kiszonych buraków powstaje podczas kiszenia buraków, które w ciągu kilku miesięcy nieustannie wytwarzają kwaśny sok, jako efekt fermentacji kwasu mlekowego, który jest naturalnym procesem. Dzięki temu sok ma bardzo dużą zawartość witamin, szczególnie witaminy C oraz substancji pro biotycznych, wspierając odporność, trawienie, pracę jelit oraz oczyszczenie organizmu. Sok jest surowy, niepasteryzowany, rozlewany do butelek na bieżąco, na świeżo, tłoczony jest ręcznie. Dzięki temu nie traci swoich cennych zdrowotnych walorów.

(materiały Departamentu Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych UMWD)
Publikowanie komentarza

0 Komentarze