Z biegiem Odry | Przedwojenna biała flota

Kiedy w XIX wieku ludzie zyskali coś, co dzisiaj określamy mianem „czasu wolnego”, zaczęli szukać rozmaitych, ciekawych sposobów jego spędzania; pomysłów na wypoczynek. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy miast położonych nad wodą to właśnie w rejony rzek kierowali swe kroki – na spacery bulwarami, do zlokalizowanych nierzadko w jej pobliżu etablissements, ale także do statków pasażerskich, które pozwalały poznać rzekę z innej strony.

We Wrocławiu początki żeglugi pasażerskiej sięgają 1870 roku, kiedy wybudowano pierwszy statek pasażerski. Od tego też czasu zaczęły powstawać towarzystwa żeglugowe zajmujące się obsługą ruchu pasażerskiego na Odrze. Przełom XIX i XX wieku to czas, gdy Odra była szeroko wykorzystywana w tym celu – w użyciu było kilkanaście statków, wśród nich m.in. „Fürst von Hatzfeld, Herzog zu Trachenberg” zabierający ponad 500 pasażerów!

Dzisiaj mieszkańcy i turyści znowu chętnie korzystają z możliwości podziwiania miasta z wody, choć daleko nam jeszcze do ruchu, który odbywał się tutaj w początkach XX wieku.Publikowanie komentarza

0 Komentarze