Teatralna | Jelenia Góra

Czy może mieć ze sobą coś wspólnego teatr i dobre jedzenie? Może!

Przy ul. Wojska Polskiego 38 w Jeleniej Górze znajduje się przepiękny budynek Teatru Miejskiego im. Cypriana Kamila Norwida.

fot. Piotr Matryga (cc-by-sa)
Jeleniogórski miejski teatr około 1930 roku
Budowla powstała w latach 1903-1904 wg projektu architekta i rzeźbiarza Alfreda Daehmela jako tzw. Dom Sztuki i Stowarzyszeń, ale już od lat 20. XX wieku mieści się w nim miejski teatr. Przepiękny secesyjny budynek na szczęście nie ucierpiał podczas działań wojennych (przechowywano wówczas w nim m.in. kostiumy Opery Berlińskiej).

Po wojnie działalność rozpoczął właściwie natychmiastowo – w roku 1945, a pierwszym przedstawieniem była „Zemsta” wyreżyserowana przez Stefanię Domańską, która była też pierwszym powojennym dyrektorem teatru.

Zachwycający urodą budynek możemy podziwiać z zewnątrz, ale również od środka. Wystarczy po prostu wejść i na przykład zapoznać się z repertuarem czy obejrzeć galerię zdjęć, kupić bilet i wybrać się na przedstawienie lub... wpaść na obiad.


W teatrze mieści się bowiem restauracja „Teatralna”, która zaprasza na różne smaczne dania i zestawy obiadowe. Przebogate menu pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie. Wielbiciele kuchni włoskiej mogą wybrać którąś pizzę lub makaron (np. Przysmak Schakespeara, Gromkie Brawa), lubujący się w tradycyjnych smakach – dania polskiej kuchni, w tym zwłaszcza pierogi, amatorzy zdrowego odżywiania – sałatki (np. Grecką Zorbę lub Sen Nocy Letniej), zaś ci, co lubią eksperymentować, sięgnąć mogą po samosę albo smażoną mozarellę.My wypróbowaliśmy Carbonarę Show (poprawna, ale nie wyróżniała się niczym szczególnym) oraz Samosę po meksykańsku (i to danie zdecydowanie wygrało – ciasto cieniutkie, farszu bardzo dużo, smaczne i aromatyczne, do tego dobre frytki i surówka ze świeżych warzyw). Minusem jest nieco długi czas oczekiwania na danie, zatem polecamy zwłaszcza na niespieszne popołudniowe wyjścia. Czas ten jednak umilić można sobie podziwianiem wnętrz – naprawdę warto.
Restauracja Pizzeria Teatralna
ul. Wojska Polskiego 38 (budynek Teatru im. C.K.Norwida)
codziennie od 11 do 23, w niedziele od 12