Międzynarodowy Dzień Pizzy | Dolny Śląsk

Ojczyzną pizzy są, jak wiemy, Włochy. Dokładniej zaś – niewielkie miasteczko portowe Gaeta, aczkolwiek ta w najbardziej znanej dzisiaj, klasycznej formie z mozzarellą, narodziła się w Neapolu. Tajemnicą najlepszej włoskiej pizzy jest… prostota. Cienkie ciasto o lekko chrupiącym spodzie, na którym umieszcza się starannie skomponowane naturalne składniki. 

Dzisiaj, 9 lutego, danie to ma swoje święto. Świętujmy zatem – zapraszamy na pizzę!

Maestro / Świeradów-Zdrój
Zaczynamy we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska obecnie najbardziej smakuje nam pizza w Nel Parco – krucha, delikatna, na cienkim spodzie, z prostymi kompozycjami dodatków. Idealna. W dodatku pizzeria zlokalizowana jest tuż obok Parku Szczytnickiego, zaś przytulnie urządzone wnętrze zachęcająco mruga światłami świec i lampek do spacerowiczów zimą, a stosunkowo duży ogródek oferuje chwilę wytchnienia latem.

Nel Parco / Wrocław
Z Wrocławia jedziemy do Świdnicy, do Gusto Italiano. Już Wam zachwalaliśmy to miejsce, bo naprawdę warte polecenia – doskonała włoska kuchnia to, obok świetnych zup i pysznych past, równie doskonała pizza.

Okazuje się, że kuchnia włoska zawitała na dobre także do górskich kurortów. I tak na przykład stosunkowo niedawno otwarta w Szklarskiej Porębie restauracja Retro (którą lubimy zwłaszcza za wystrój) oferuje poza szeregiem innych smacznych dań różne rodzaje pizzy strudzonym po wędrówkach górskimi szlakami turystom, a srebrnogórska Stodoła właściwie na pizzę przede wszystkim stawia. Jest z niej zresztą znana – jeśli byłeś, turysto, w Srebrnej górze i nie jadłeś pizzy w Stodole, to tak naprawdę ta wizyta się nie liczy. Zdecydowanie przepis na tę pizzę odbiega od włoskiej klasyki, ale mimo to warto spróbować.

Stodoła / Srebrna Góra
Podobnie jak serwowanej w znajdującej się w Lwówku Śląskim Qchni Smaków, o której już Wam opowiadaliśmy i która wzbudziła u nas wiele ochów i achów. Pizza jest zdecydowanie jednym z częściej zamawianych dań i nic dziwnego, skoro jest niedroga, duża i bardzo dobra.

Równie dobra jak ta, którą w swojej restauracji oferuje znany naszym Czytelnikom specjalista od współczesnej nowoczesnej kuchni uzdrowiskowej, Michał Koszycki. W Maestro w Świeradowie-Zdroju zjecie na pewno zawsze pyszną pizzę z mnóstwem świeżych, dobrej jakości dodatków. Jak się okazuje – dolnośląskie uzdrowiska mają w temacie pizzy wiele do powiedzenia.

La Nonna / Polanica-Zdrój
Oto bowiem w Polanicy-Zdroju znajduje się restauracja La Nonna, do której warto na pizzę się wybrać. Cienkie ciasto, dobrze skomponowane składniki, aromatyczne oliwy – pycha. A zaraz obok – Kudowa-Zdrój. A w Kudowie – Cudova Bistro, w którym znajdziecie pizzę taką, jak nigdzie indziej. Na przykład na razowym cieście, nieco inną niż standard, choć już właściwie nowy standard ustanawiającą. Klasyka zresztą także smaczna.

Cudova Bistro / Kudowa-Zdrój
Do Cudowa Bistro zaprosimy Was już w najbliższych dniach – wybieramy się bowiem sprawdzić, czy nic się nie zmieniło i czy nadal uśmiechnięta obsługa roznosi przepyszne pizze wśród szczelnie wypełniającego wnętrze (a latem i ogródek) tłumu gości.

Tymczasem – jedzcie pizzę i napiszcie, który lokal serwuje Waszą ulubioną!

Publikowanie komentarza

1 Komentarze

  1. W Głogowie jest rodowicie włoska Pizzeria Salernitana, serwowana przy akompaniamencie muzyki na żywo śpiewanej przez szefa ;)

    OdpowiedzUsuń