Wielkanocne tradycje na Dolnym Śląsku

Radosne i ciepłe Święta Wielkiej Nocy pachną nam głównie babką i mazurkiem, chociaż nie są to jedyne świąteczne wypieki, jakie spotkać możemy na dolnośląskich wielkanocnych stołach.

fot. UMiG Myślibórz
Różnie prezentują się też niesłodkie potrawy, bo tu żur, tu zaś barszcz biały; w jednym domu nikt nie wyobraża sobie tych świąt bez białej kiełbasy, podczas gdy nieopodal właściwie nikt jej nie rusza… Mozaika kulturowa i narodowościowa Dolnego Śląska znajduje wyraz najpełniejszy właśnie w kuchni, zwłaszcza tej odświętnej, szczególnej, gdy dawne tradycje i zwyczaje nabierają szczególnego znaczenia i są w wyjątkowy sposób podkreślane.

A jakie to tradycje i jakie potrawy? O tym będzie się można przekonać np. już dzisiaj w Mietkowie, gdzie odbędzie się dziewiąty Mietkowski Stół Wielkanocny (6 kwietnia). Spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Mietkowie ma pomóc w kultywowaniu  obrzędowości i tradycji rodzinnych oraz lokalnych związanych z okresem Niedzieli Palmowej oraz świąt Wielkanocnych. Przewidziany jest także konkurs na stół wielkanocny oraz konkurs na babę wielkanocną oraz oczywiście degustacja potraw.

fot. GOK Mietków
Od piątku natomiast, 7 kwietnia, na oławskim rynku można będzie odwiedzić Oławski Jarmark Wielkanocny. Oprócz barwnych stroików, dekoracji wielkanocnych, pisanek i rękodzieł,  kolorowe stoiska świąteczne kusić będą smakołykami i kulinarnymi rarytasami. Wśród produktów można będzie zakupić ciasta, zdrowe oleje tłoczone na zimno, miody i specjały wyrabiane z miodu, staropolskie wędliny z Podlasia, wyroby z wikliny, przetwory z warzyw, soki z Podhala, czekoladę na gorąco, wyroby litewskie. W ostatnich latach dużym powodzeniem cieszyły się również takie kulinarne przysmaki, jak ruskie pierogi, krokiety z pieczarkami z miejscowej pieczarkarni, swojskie wędliny, zakwas na żur oraz oczywiście jaja z ferm ekologicznych.

Na scenie podczas Jarmarku odbywać się będą nie tylko występy artystyczne lokalnych, ludowych zespołów, szkolnych grup artystycznych, orkiestry dętej, chóru czy młodych utalentowanych muzyków z oławskiej Szkoły Muzycznej, ale także spektakularne pokazy kulinarne, czyli tzw. „Kucharzenie na Scenie”, które stało się już tradycją. Podczas tego widowiska na oczach widzów kucharz gotuje regionalne i tradycyjne potrawy, jak na przykład staropolski żur na zakwasie, udzielając przy tym cennych rad i wskazówek. W Jarmarku Wielkanocnym uczestniczą też miasta partnerskie oraz zaprzyjaźnione z Francji, Włoch, Niemiec, Czech, Rumunii, które na stoiskach przedstawiają swoje lokalne produkty.

fot. UM w Oławie
W sobotę, 8 kwietnia, pierwszy raz na Jarmark Wielkanocny zaprosi Zgorzelec, na terenie przed Miejskim Domem Kultury. Swój udział zapowiedzieli dolnośląscy wytwórcy żywności Slow Food, rękodzielnicy, koła gospodyń i stowarzyszenia działające w okolicznych partnerstwach lokalnych. Ręcznie robione palmy wielkanocne, oryginalne pisanki, pyszne jedzenie – także do popróbowania, inspirowane Wielkanocą zabawki, oryginalne ozdoby z papierowej wikliny, muzyka i warsztaty dla dzieci i dorosłych. W sobotę zajrzeć można również do Piławy Górnej czy Krzeszowa, gdzie między innymi przewidziany jest konkurs potraw wielkanocnych.

fot. UM Zgorzelec
W niedzielę, 9 kwietnia, mniejsze lub większe palmy wielkanocne będzie można zobaczyć w większości dolnośląskich miast i miasteczek. Część niedziel palmowych zostanie połączona ze specjalnymi kiermaszami wielkanocnymi. My szczególnie polecamy zajrzeć do Barda, gdzie będzie można wziąć udział w Jarmarku Wielkanocnym na dziedzińcu w Klasztorze Ojców Redemptorystów; na Kaczawski Jarmark Wielkanocny w Paszowicach w gminie Myślibórz; na rynek do Wlenia czy do Domu Kultury w Wąsoszu.

fot. UMiG Myślibórz
Także na trzebnickim deptaku po raz kolejny w Niedzielę Palmową odbędzie się Kiermasz Wielkanocny. Na stoiskach sołectw i artystów z terenu gminy Trzebnica można będzie znaleźć świeże, domowe ciasta, swojskie wyroby wędliniarskie, ale również uszyte, wydziergane i ręcznie namalowane ozdoby. Organizatorzy szczególnie zachwalają malowane przedmioty z drewna Elżbiety Raczyk, wystawę malarstwa Mariny Czajkowskiej, pisanki wielkanocne Elwiry Teski z Komorówka, a także wyroby rękodzielnicze przygotowane przez Siostry Boromeuszki, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i panie z Rękodzielni działającej przy Trzebnickim Centrum Kultury i Sportu.  Co roku podziw wśród zwiedzających budzą także kilkumetrowe palmy przygotowane przez sołectwa Gminy Trzebnica. Kolorowa parada z palmami wyruszy z ul. Daszyńskiego w stronę Bazyliki św. Jadwigi, gdzie odbędzie się Msza św. pod przewodnictwem ks. Jerzego Olszówki.

fot. UM w Trzebnicy
Zbliżające się radosne święta warto zacząć już w najbliższych dniach wizytując dolnośląskie jarmarki – być może w tym roku Wasz wielkanocny stół zostanie wzbogacony o nieznaną dotychczas potrawę?

Publikowanie komentarza

0 Komentarze