Przekąska na deptaku | Biała Sala | Szczawno-Zdrój

Szczawno-Zdrój to jedno z naszych ulubionych uzdrowisk. Tutejszy Park Zdrojowy świetnie nadaje się na spacery. Bardzo przyjemnie idzie się szerokim pasażem mając z jednej strony piękny teren ze zróżnicowaną roślinnością, fontannami i mnóstwem spacerowych alejek, a z drugiej – teatr, halę spacerową i pijalnię wód.

Park Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju, obecnie imienia Henryka Wieniawskiego, utworzono na początku XIX wieku na zalecenie ówczesnego szefa uzdrowiska, Augusta Zemplina. Wzniesione przy nim budynki do dziś cieszą kuracjuszy. Okazały Teatr Zdrojowy postawiono pod koniec XIX wieku. Za jego klasycystyczną elewacją kryje się bogato zdobione neorokokowe wnętrze. Po II wojnie światowej teatr funkcjonował do lat 70. XX wieku, kiedy to rozpoczęto trwający ponad 20 lat remont.

To właśnie dzięki temu remontowi Teatr zachwyca również dzisiaj. Można w nim jednak znaleźć nie tylko coś dla ducha, ale i dla ciała. Znajduje się tu kilka bardzo sympatycznych lokali. Jest niewątpliwie godna polecenia restauracja i kawiarnia Bohema (o kawiarniach tej "sieci" uzdrowiskowej pisaliśmy już na tym blogu), jest też niezwykła herbaciarnia Teatralna, po wejściu do której przenosimy się do innego świata, w którym czas płynie wolniej, a odmierzają go maleńkie klepsydry stawiane na stolikach obowiązkowo przy każdym czajniku herbaty.

Ostatnio jednak zdecydowaliśmy się odwiedzić mieszczącą się w teatralnym budynku Białą Salę. To zarówno nazwa restauracji, jak i historyczna nazwa tego miejsca, które pełniło rolę jadalni w funkcjonującym tu przed II wojną światową hotelu. Nie mieliśmy ochoty na nic słodkiego, ale na obiad było jeszcze za wcześnie, stąd naszą uwagę przykuła reklamowana na potykaczu foccacia.Co to jest foccacia? To coś bardzo podobnego do pizzy, ciasto jest prawie takie samo, jednak podaje się ją bez sera i sosu. Podobno każdy region Włoch może się pochwalić inną odmianą focaccii, od zupełniej suchej (taki jakby sam spód od pizzy) po takie polane oliwą, z solą i ziołami, nieraz jeszcze z suszonymi pomidorami czy oliwkami. Nasza szczawieńska foccacia miała czarne oliwki, czosnek, rozmaryn i trochę startego parmezanu. Pyszna. Idealna na przekąskę.

Oczywiście w karcie Białej Sali można znaleźć też inne włoskie dania, to jednak już temat na inną opowieść. A jak będzie wyglądać ta opowieść, czas pokaże, bo ponoć w Białej Sali znowu szykują się zmiany.


Biała Sala
Szczawno-Zdrój: ul. Tadeusza Kościuszki 21 (Teatr Zdrojowy, wejście od strony parku)
codziennie od 12 do 22, 70-80 miejsc, ogródek letni 20-30 miejsc