Najnowocześniejszy dom zdrojowy na Śląsku | Bad Altheide

Na początku XX wieku właścicielem kurortu Altheide Bad zostałą spółka lekarska z Breslau, na czele której stał znany wrocławski browarnik i restaurator Georg Haase. Już po dwóch latach zarządzania zdrojem wybudowano nowoczesny Neue Kurhaus ze 130 luksusowo wyposażonymi pokojami.

Neue Kurhaus (Nowy Dom Zdrojowy) uznany został od razu po wybudowaniu w 1906 roku za najnowocześniejszy obiekt tego typu na Dolnym Śląsku. Tempo budowy musi zadziwić każdego, kto dziś go ogląda, bo na ukończenie budynku (niewiele skromniejszych rozmiarów niż w obecnym kształcie) potrzebowano zaledwie roku. Wyposażony został nie tylko w pokoje dla kuracjuszy, ale także w salę bankietową, czytelnię, pokój muzyczny, salony gier, palarnię i restaurację. Ulokowano w nim też apartamenty z salonem i sypialnią, które możecie zobaczyć poniżej na dwóch zdjęciach pochodzących sprzed wybuchu I wojny światowej.W czasie Wielkiej Wojny Neue Kurhaus przekształcono w szpital, jednak nie pociągnęło to za sobą żadnych rewolucyjnych zmian – przebudowy, dobudowy czy zburzenia. Trafiali doń w tym czasie głównie wojenni rekonwalescenci. To prawdopodobnie ich możemy zobaczyć na poniższym zdjęciu na tle sklepików uzdrowiskowych w hali spacerowej.


Po 1918 roku Neue Kurhaus wrócił do roli luksusowego hotelu zdrojowego. Nie była to już wprawdzie belle epoque z jej luksusami, jednak nadal po przekroczeniu głównego wejścia trafiało się do świata piękna i bogactwa, na progu którego znajdował się urządzony zgodnie z ówczesną modą westybul. Na zdjęciach wygląd holu głównego w latach 20. oraz po zmianie dekoracji w latach 30. XX wieku.W 1929 roku dobudowo trzykondygnacyjne skrzydło, w którym został umieszczony zakład przyrodoleczniczy. Znalazło się w nim miejsce na 50 kabin do kąpieli leczniczych, pracownię elektrokardiograficzną oraz inhalatorium dla leczenia górnych dróg oddechowych. Zdjęcie poniżej wykonano niedługo po jego otwarciu. Zebrali się tu wszyscy pracownicy nowego Zakładu.


Pod koniec lat 30. w Bad Altheide zaczęły dominować mundury. Nie zawsze, o czym świadczy poniższe zdjęcie, były to mundury nazistowskie. Tu można zobaczyć grupę attache wojskowych, który zostali zaproszeni na obejrzenie manewrów wojskowych 8. Górnośląsko-Sudeckiej Dywizji Piechoty na niemieckim poligonie w okolicach Neisse na jesieni 1935 roku. Jeśli się uważnie przyjrzycie, to znajdziecie również polskiego oficera w randze podpułkownika.


Neue Kurhaus na szczęście nie ucierpiał także podczas II wojny światowej. Służy do dziś kolejnym pokoleniom kuracjuszy jako sanatorium Wielka Pieniawa w polskiej Polanicy-Zdroju.

Autorzy zdjęć nieznani. Źródła reprodukcji: www.dolny-slask.org.pl i fotopolska.eu.
Wymienione miejscowości: Altheide Bad = Polanica-Zdrój, Breslau = Wrocław, Neisse = Nysa.Opowieść o uzdrowisku Polanica-Zdrój możecie przeczytać w nr 4/2015 kwartalnika Przystanek Dolny Śląsk, natomiast pełną historię Domu Zdrojowego Wielka Pieniawa w nr 1/2016 kwartalnika Przystanek Dolny Śląsk. Jeśli macie swoje wspomnienia z pobytu w tym sanatorium lub inne ciekawe informacje napiszcie do nas: smaki@przystanekd.pl

Publikowanie komentarza

0 Komentarze