Kaiserturm | Hausberg | Hirschberg

Na przełomie XVIII i XIX wieku wzgórze Hausberg i ruiny zamku stały się celem wycieczek mieszkańców miasta i turystów. Na szczycie powstała gospoda, a w 1911 roku, dzięki staraniom Riesengebirgsverein, uroczyście otwarto Kaiserturm, wieżę widokową nazwaną tak na cześć cesarza Wilhelma I.

Wzgórze Krzywoustego w Jeleniej Górze, czyli popularny "Grzybek", leży niecały kilometr na zachód od centrum miasta. Legendy wiążą to miejsce z historycznym założycielem miasta, księciem Bolesławem Krzywoustym. Do XV wieku znajdował się tu zamek, po którym jednak dziś nie ma już śladu. Został zniszczony prawdopodobnie w czasie wojny trzydziestoletniej i rozebrany.

Na przełomie XVIII i XIX wieku wzgórze, noszące wtedy nazwę Domowej Góry (Hausberg), zaczęto wykorzystywać jako dobry punkt widokowy na miasto. Przychodzili tu mieszkańcy, przyjeżdżali pierwsi turyści. Bardzo szybko na szczycie powstała gospoda z ogrodem letnim, a miejsce stało się bardzo popularnym miejscem odpoczynku. Odwiedzały ją tłumy gości, a miłośnicy kolei mogli podziwiać ogromny most kolejowy nad Bobrem (dziś słabiej widoczny ze szczytu ze względu na bujną roślinność).

Gospoda niestety nie przetrwała do dnia dzisiejszego. Więcej szczęścia miała wzniesiona w drugiem dziesięcioleciu XX wieku wieża widokowa. Ustawiono ją dzięki staraniom działającego w Jeleniej Górze Towarzystwa Karkonoskiego (Riesengebirgsverein) i nadano nazwę "cesarskiej" (Kaiserturm) na cześć cesarza Wilhelma I. Autorem projektu był jeleniogórski architekt Schmidt, a pieniądze na jej budowę pochodziły w 2/3 ze składek, a 1/3 zasponsorował berliński bankier Max Schlesinger.

Mającą 22 metry wieżę uroczyście otwarto 12 czerwca 1911 roku. W uroczystości uczestniczyły władze miasta i powiatu oraz hrabia Schaffgotsch, a mowę wygłosił prorektor jeleniogórskiego gimnazjum. Wieża została w 2010 roku wyremontowana z funduszy unijnych i teraz jest dostępna codziennie dla zwiedzających od 8 do 20. Można z niej podziwiać piękną panoramę Jeleniej Góry i otaczających miasto gór.

Wieżę odwiedził podczas swej podróży po Śląsku i opisał w liście do brata John Quincy Adams, późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych: Między miastem a Helikonem jest mniejsza górka, zwana Hausberg, gdzie wielu mieszkańców pobudowało sobie letnie domki: przychodzą tu w ciepłe dni, gotują sobie herbatę lub kawę, rozkoszując się pogodą i pięknem krajobrazu; widzieliśmy wiele takich rodzin korzystających z tych niewinnych i zdrowych wczasów.


Wszystkie fotografie pochodzą z 1 połowy XX wieku, autorzy nieznani, źródło: www.dolny-slask.org.pl, www.fotopolska.eu 


Współczesny widok na miasto Jelenia Góra z wieży widokowej na Wzgórzu Krzywoustego

Prześlij komentarz

2 Komentarze

  1. Świetny artykuł! Reisengebirgsverein czyli Górskie Towarzystwo Podróżnicze. Czy dobrze tłumaczę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety to nasza literówka. Powinno być Riesengebirgsverein, czyli Towarzystwo Karkonoskie.

      Usuń