Cukru wcale nie tylko z cukru | Jelenia Góra

Cukru Cafe po raz pierwszy zobaczyliśmy w Internecie. Instagramowe zdjęcia były na tyle zachęcające, że postanowiliśmy lokal odwiedzić. Na miejscu czekała jednak niespodzianka, bo Cukru Cafe wystartowało w sieci przynajmniej pół roku wcześniej niż "w realu".

Beza Pavlova z owocami i czerwonym mascarpone 🎈
Opublikowany przez Cukru.cafe Poniedziałek, 4 marca 2019


Ostatnio jednak udało nam się dostać do środka i możemy powiedzieć, że zdjęcia wcale nie odbiegają od rzeczywistości. Ciasta wyglądają naprawdę imponująco, a czekające na gości kawałki są sporych rozmiarów. Krótka "ankieta" wśród innych odwiedzających potwierdza, że słodkości są smaczne, choć my tym razem akurat nie na deser przyszliśmy. Bo Cukru Cafe, może trochę wbrew nazwie, to nie tylko ciasta i słodycze.

Dzień był trochę zimny, a więc naszą uwagę przykuły bardziej konkretne dania. Tu jest też z czego wybierać, można spróbować jedną z kanapek, zamówić zdrową sałatkę lub... pickę. Picka nie ma podanego rozmiaru, aczkolwiek biorąc pod uwagę zdrobnienie w nazwie, oczekiwaliśmy małej pizzy. Jakie było więc nasze zaskoczenie, gdy okazało się, że picka ze spodziewanej małej przekąski stała się przekąską całkiem solidną, bo o średnicy zbliżonej do 30 centymetrów.

Do spróbowania wybraliśmy pickę śniadaniową, bo i pora była jeszcze śniadaniowa lub jeśli ktoś woli nowocześniej - brunchowa. Picka śniadaniowa to spora ilość cieniutko krojonego bekonu zapieczonego z żółtym serem, a do tego jajko sadzone. Porcja konkretna i całkiem smaczna, pasująca idealnie do czarnej kawy.

Kawa to jednak w Cukru Cafe całkiem odrębny rozdział. Bazę stanowi kawa od Hard Beans Coffee Roasters, palarni kawy, która powstała niecałe dwa lata temu w Opolu, na bazie działających od 2009 roku kawiarni Kofeina Art Cafe i Kofeina 2.0. Można ją tu zamówić jako klasyczne espresso czy americano, ale również we french pressie, chemexie, aeropressie i dripperze.

Lokal znajduje się na parterze ogromnego budynku dawnego Gimnazjum Ewangelickiego, obecnie Zespołu Szkół Handlowych. Początkowo szkoła zajmowała cały budynek, jednak już w latach 20. ubiegłego wieku przebudowano jej parter z myślą o punktach handlowych. Wtedy w miejscu Cukru Cafe powstał sklep z papierosami. W czasach nam bliższych funkcjonowały tu różne sklepy odzieżowe. Kawiarnia nie jest duża i o ile przed południem byliśmy w niej całkiem sami, o tyle po południu o wolne miejsce było dużo trudniej.Cukru Cafe
Jelenia Góra: 1 Maja 39-41/lok. 4 (10 min. od dworca kolejowego)
codziennie od 9 do 20
około 20-25 miejsc
atmosfera swobodna, strój nieformalny
kawa od 7 zł, kanapka od 8 zł, pizza od 18 zł, sałatka od 24 zł
ostatnia wizyta: marzec 2019