Potrawy z XIX-wiecznej książki kucharskiej | Noc Muzeów | Lubań

Lubańska Noc Muzeów odbywa się cyklicznie od dziesięciu lat i najbliższa będzie już w sobotę 18 maja. Ale dlaczego piszemy o tym na blogu kulinarnym? Bo w jej ramach w tym roku odbędzie się I Lubańska Noc Historycznych Smaków. To chyba jedyne tego typu wydarzenie Nocy Muzeów na Dolnym Śląsku. 

Skąd pomysł na I Lubańską Noc Historycznych Smaków?

Można powiedzieć, że idea zaczęła kiełkować wiosną ubiegłego roku. Wówczas wydawnictwo Wielka Izera opublikowało książkę XIX-wiecznego lwóweckiego historyka Johanna Gottfrieda Bergemanna pt. Opisanie i dzieje miasta Mirska na Śląsku

Wydana w 1829 roku książka Bergemanna to monumentalne kronikarskie dzieło będące portretem niewielkiego nieobwarowanego miasta położonego na granicy Śląska i Łużyc, u podnóża Gór Izerskich, nad rzeką Kwisą. Autor śledzi jego dzieje od czasów najwcześniejszych, poznajemy burzliwą historię regionu, z jego ważnymi zamkami (Czocha, Gryf, Leśna, Świecie), innymi miastami (Gryfów, Lubomierz, Lwówek, Lubań, Jelenia Góra), okolicznymi miejscowościami (Świeradów, Orłowice, Gierczyn, Przecznica, Unięcice, Giebułtów, Stara Kamienica) i ważnymi rodami (Schaffgotschowie, Nostitzowie, Uechtritzowie, Zedlitzowie). 

W trakcie prac nad biogramem Bergemanna, który stanowi część wspominanej książki, pracownicy Muzeum Regionalnego w Lubaniu natrafili na informację, że był on również autorem książki kucharskiej. Wówczas Marcin Wawrzyńczak, tłumacz i wydawca dzieł Bergemanna, postanowił przełożyć ją na język polski. Pierwsze potrawy, przygotowane wg przepisów lwóweckiego regionalisty sprzed 200 lat, zostały zaprezentowane podczas promocji książki o historii Mirska na zamku Gryf 18 marca 2023 roku. Okazało się wtedy, że smakują wyśmienicie. 

Na zdjęciu degustacja na zamku Gryf w trakcie promocji książki (w kapeluszu po lewej Marcin Wawrzyńczak)

Kiedy pracownicy lubańskiego muzeum dowiedzieli się, że bergemannowskie przepisy zostaną wydane po polsku w maju 2024 roku, postanowili pomóc w ich propagowaniu. Udało im się przekonać jedną z lubańskich restauracji oraz dwie kawiarnie do przygotowania tych zapomnianych potraw podczas Lubańskiej Nocy Muzeów. 

Eksperyment bardzo przypadł do gustu lokalnym specom od gastronomii. Już na początku roku przygotowywane były próbne wersje dań i ciast, które wszyscy chętni będą mogli spróbować w Lubaniu 18 maja podczas I Lubańskiej Nocy Historycznych Smaków.  Na zdjęciach zupa groszkowa oraz knedle przygotowane przez Restaurację Ratuszową w Lubaniu na podstawie przepisów z 1826 roku.Wszyscy chętni będą mogli poznać smak wytrawnych potraw sprzed wieków w sobotę, 18 maja od 12 do 21 w Restauracji Ratuszowej (Rynek 13) oraz przed wejściem do Muzeum Regionalnego w Lubaniu (Rynek Ratusz), gdzie od 15 do 19 wystawi się Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Olsza. 

A że po obiedzie warto zjeść coś słodkiego, to na historyczne deserki według XIX-wiecznych przepisów od 10 do 18 zapraszają kawiarnia Cherries & Berries (ul. Grunwaldzka 11) oraz Bracka Cafe (Bracka 6). 

Materiał powstał we współpracy z Muzeum Regionalnym w Lubaniu.