Kawiarnia Wiedeńska Albrechtshalle | Lądek-Zdrój

Kawiarnie i uzdrowiska od zawsze idą w parze. Wraz z rozwojem usług kuracyjnych w miejscowościach z uzdrowiskowym potencjałem przybywało kawiarni, stanowiących nie tylko miejsca chwilowego odpoczynku przy filiżance aromatycznej kawy po trudach spacerowania, ale także – miejsca, w których posłuchać można było muzyki, przejrzeć bieżącą prasę czy wreszcie posłuchać lub samemu uczestniczyć w wymianie zdań na bardziej lub mniej poważny temat.


Nic zatem dziwnego, że i dzisiaj w uzdrowiskach spotykamy przede wszystkim kawiarnie. Tak jak przed dziesiątkami lat, tak i dzisiaj przyciągają tłumy kuracjuszy, zarówno na co dzień, jak i od święta.

Tym razem chcemy polecić kawiarnię w Lądku-Zdroju. Nie jest kameralna; wręcz przeciwnie – przestronne wnętrze, daleko od siebie porozstawiane stoliki, trochę surowy wystrój sprawiają wrażenie chłodu. Znika ono jednak, gdy usiądziemy na pięknej kanapie i zamówimy kawę i ciasto.


Mowa o kawiarni wiedeńskiej "Albrechtshalle", położonej w pięknym zdrojowym parku, nieopodal zachwycającego Zdroju Wojciech, widocznego zresztą z jej okien.

W ofercie lokalu istotne znaczenie mają przede wszystkim torty, których jest do wyboru kilka, a także ciasta. Jak zapewnia obsługa – wszystkie pieczone na bazie naturalnych składników, zgodnie z wielowiekowymi, wiedeńskimi recepturami. Próbowaliśmy tortu szwarcwaldzkiego i dobosza, polecamy zwłaszcza ten pierwszy.

W menu jednak jest wiele innych propozycji dla mniej i bardziej wytrawnych smakoszy, dla wielbicieli tradycyjnych smaków i dla tych, których tradycja już nieco nuży. Są także strudle.Wśród kaw też różnorodność wyboru, nieco całość burzy umieszczenie w karcie kawy rozpuszczalnej (tak po prostu nazwanej), jednak biorąc pod uwagę jej popularność dzisiaj, trudno mieć o to pretensje. Sam budynek to piękny zabytek architektury o ciekawej i – jak to na Dolnym Śląsku - skomplikowanej historii. Warto odwiedzić przy okazji wizyty w Lądku-Zdroju.


Albrechtshalle. Kawiarnia wiedeńska
Lądek-Zdrój: Lipowa 6a
codziennie od 9 do 22
30-40 miejsc, ogródek letni 20-30 miejsc