Karczma Tawerna | Sobótka

Sobótka to miejsce znane zwłaszcza tym, co lubią od czasu do czasu zajrzeć na Ślężę, przejść się jednym z licznych szlaków turystycznych i zawitać na szczycie tej wciąż bardzo tajemniczej góry. A że takich jest niemało, możemy przekonać się zwłaszcza w wiosenne i letnie soboty i niedziele, kiedy przyciąga ona tłumy turystów spragnionych czystszego niż wrocławskie powietrza.

Jednak nie samym powietrzem turyści żyją, dlatego też po trudach skądinąd przyjemnej wędrówki warto zajrzeć do miejsca, w którym zawsze dostaniemy smaczne świeże jedzenie. Zapraszamy do Tawerny w Sobótce Zachodniej. Znajduje się ona nieopodal Pałacu Sobótka Górka, sąsiaduje z pozostałościami tamtejszego browaru (którego tradycja odżyła, choć już nie w tym samym miejscu, przez co piwa zeń można napić się m.in. w rzeczonej Tawernie). O dawnym browarze i jego historii możecie przeczytać w nr 1/2013 kwartalnika Przystanek Dolny Śląsk (czytaj on-line: Przysmaki Ślężysława)

W Tawenie znajdziemy staw hodowlany, a w nim m.in. pstrągi, karpie i okonie. Wśród naszych ulubionych przysmaków najważniejsze miejsce zajmuje pstrąg smażony (jesli mamy szczęście, uruchomiony jest piec znajdujący się na zewnątrz budynku - przyrządzone na nim pstrągi nie mają sobie równych!), chociaż to niejedyna smaczna potrawa w ofercie. Z pewnością zainteresować może również ślężański kociołek oraz pierogi z farszem z dorsza, naprawdę bardzo dobre.

Posiedzieć można zarówno wewnątrz, jak i na powietrzu, nad stawem. Wybierając pierwszą opcję, możemy podziwiać róznego rodzaju starocie gromadzone przez właściciela, m.in. piękne zegary i różnego pochodzenia kufle. W zimowe dni ogrzeje nas ciepło z kominka. Zdecydowanie polecamy!


Sobótka: ul. Browarniana 5, codziennie od ok. 13 do 20