Marcowe smaki

Gdy zaczyna się marzec, całkiem poważnie myślimy już o wiośnie. My także przygotowaliśmy się z wiosennymi materiałami na bloga, a tu niespodzianka - za oknem nic wiosny nie przypomina.

Ale spróbujmy! Jeśli myślimy o wiośnie i jedzeniu, to przychodzą nam do głowy dwie rzeczy - nowalijki i... Wielkanoc. Zaczniemy od tego drugiego, bo prezentacji wielkanocnych w marcu zapowiada się na Dolnym Śląsku całkiem sporo.

Prezentacje stołów wielkanocnych w Pałacu Łomnica
fot. Wojciech Głodek / Przystanek Dolny Śląsk
Tym, którzy tam jeszcze nigdy nie byli, polecamy odwiedzić folwark przy Pałacu Łomnica w podjeleniogórskiej Dolinie Pałaców i Ogrodów. Organizowana tam co roku "Mała Wielkanoc" to prezentacja wszystkiego, co może wprowadzić nas w tradycję świąt wielkanocnych oraz kiermasz z rękodziełem, florystyką i dekoracjami. W samym Pałacu natomiast można zobaczyć bogato przystrojone stoły wielkanocne. Wszystko w drugi weekend marca.

A już w pierwszą marcową sobotę warto zajrzeć do Zgorzelca na Kaziukowy kiermasz w domu kultury. Zwyczaj organizowania rozśpiewanych i roztańczonych Kaziuków nawiązuje do odpustowych jarmarków odbywających się w Wilnie 4 marca, w dniu świętego Kazimierza. Ta stara, licząca już ponad czterysta lat tradycja, jest wciąż żywa, a Kaziukowe jarmarki odbywają się nie tylko w Wilnie, ale także w innych miastach Litwy.

Kaziuki w Wilnie, rok 1936
Kaziuki w Wilnie, rok 1939
Od niedawna organizowane są również w Polsce, najczęściej z inicjatywy byłych mieszkańców Wilna lub ich potomków. Zgorzeleccy seniorzy już od kilku lat organizują inspirowane wileńskimi Kaziukami zabawy. W tym roku, we współpracy z domem kultury i zgorzeleckim urzędem miasta, seniorzy po raz pierwszy zorganizują je w mniej kameralnej formie - inspirowanego Kaziukami kiermaszu wielkanocnego.

Wśród atrakcji przygotowywanych na tę okazję będą występy artystyczne na folkową nutę oraz stoiska z wyrobami rękodzielniczymi i oryginalnym jedzeniem, pyszny żurek i prezentacje okolicznych stowarzyszeń, organizacji, grup partnerstwa lokalnego, gospodarstw agroturystycznych i ekologicznych. 

Widok na Bardo, w centrum Bazylika Nawiedzenia NMP
fot. Piotr Weber
W niedzielę palmową natomiast warto zajrzeć też do Barda, gdzie poza wytwórcami tradycyjnej żywności, miodów, serów i świątecznych smakołyków spotkać będzie można także kolekcjonerów antyków i staroci. Wszyscy, którzy wybiorą się na klasztorny dziedziniec, będą mogli kupić także wielkanocne dekoracje. Na podobne atrakcje - wielkanocne smakołyki przygotowane przez lokalne koła gospodyń wiejskich czy wystawę palm wielkanocnych - będą mogli liczyć Ci, którzy tego same dnia odwiedzą Strzelin, co jest tym łatwiejsze, że obydwie miejscowości leżą przy tej samej linii kolejowej.

Imprezą, która już na stałe wpisała się w przedwielkanocny kalendarz, jest organizowany już po raz dziewiętnasty Przegląd Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej. Tym razem rawie dziewięćdziesiąt wielkanocnych stołów, a na nich świąteczne potrawy, wypieki, palmy wielkanocne czy tradycyjne pisanki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich powiatu kłodzkiego będzie można obejrzeć w hali sportowej w Wilkanowie w gminie Bystrzyca Kłodzka już w drugą niedzielę marca. Nie zabraknie świątecznych wytworów z partnerskiego dla Bystrzycy Kłodzkiej czeskiego Usti nad Orlicą.

Bastion św. Jadwigi w Nysie / fot. Jacek Halicki (cc-by-sa)
Na koniec tego krótkiego i subiektywnego przeglądu wielkanocnych - mamy nadzieję że szybko coś do niego dodacie! - jarmarków na Dolnym Śląsku, chcemy zajrzeć jeszcze do miasta już poza naszym województwem, jednak historycznie z Dolnym Śląskiem mocno związanego. W niedzielę palmową stoły będą uginać się od smakołyków, tradycyjnych mięsiw i oryginalnych wyrobów rękodzielniczych na dziedzińcu Bastionu św. Jadwigi w Nysie. Poza rozrywkami wielkanocnymi będzie można z członkami Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji zwiedzić izbę żołnierską nyskiej twierdzy.

Trochę trudniej w marcu było nam znaleźć coś, co z Wielkanocą nie będzie miało nic wspólnego. Z ciekawą propozycją w pierwszy weekend wyszła Botanika Duszy. Lokal jest połączeniem herbaciarni, kawiarni i sklepu zielarskiego, chce promować zdrowotne właściwości ziół i innych produktów roślinnych. W najbliższą sobotę zaprasza na spotkanie z Kamilą Kwietnicką, autorką bloga kulinarnego "Roślinna", która przedstawi zdrowe zalety diety bezglutenowej. Spróbować będzie można past kanapkowych podanych do domowego bezglutenowego pieczywa oraz słodkich bezglutenowych pralinek.

W drugi weekend marca odbędzie się też pod wrocławską Halą Stulecia pierwszy w tym roku Mood4Food, czyli festiwal zyskujących coraz większą popularność foodtrucków. Jak zapewniają organizatorzy nie zabraknie porządnych burgerów, pysznych grillowanych potraw, meksykańskiego burrito i słowackiego langosza, świeżych soków i deserów czy pierogów z bardzo różnymi nadzieniami. Tym razem termin "uczty w plenerze" zbiega się z odbywającymi się w ten sam weekend targami motocyklowymi.

fot. Niklas Rhöse
Wszystkiego smacznego w marcu! Jeśli macie swoje propozycje na ten miesiąc na Dolnym Śląsku lub w okolicy - czekamy w komentarzach!

Publikowanie komentarza

0 Komentarze