Filmowa Europa na widelcu | Wrocław

2 czerwca w Kinie Nowe Horyzonty rozpocznie się - i potrwa do 4 czerwca - "Filmowa Europa na widelcu". To wyjątkowy przegląd filmowy prezentujący produkcje poświęcone sztuce kulinarnej, odsłaniające kulisy produkcji jedzenia oraz uświadamiające jego wielkie znaczenie społeczne i kulturowe. 


fot. BPUMW
Wszystkim pokazom w kinie towarzyszyć będą poczęstunki związane z tematyką filmów. Przegląd jest elementem programu Festiwalu Europa na widelcu – największego, organizowanego we Wrocławiu od 2009 roku święta kulinariów. Przygotowany został przez FILMS for FOOD – inicjatywę, która od listopada 2016 roku prezentuje w kinach w całej Polsce filmy o tematyce kulinarnej.

 W programie trzydniowego wydarzenia znalazły się najlepsze filmy fabularne i dokumentalne traktujące o szeroko pojętej tematyce jedzenia. Filmy, które do tej pory zobaczyć można było wyłącznie na festiwalach filmowych i pojedynczych pokazach. Obejrzymy między innymi historię międzynarodowego ruchu Slow Food pt. „Slow Food Story” oraz filmy „Głód mięsa” i „W obronie jedzenia” poruszające tematykę jakości współcześnie produkowanego jedzenia, jego wpływu na nasze zdrowie, przemiany społeczne i środowisko naturalne. Będzie też opowieść o kobietach produkujących naturalne wina we Włoszech – „Natura, kobiety i wino” oraz „Wtajemniczeni” – dokumentujący pobyt kilkunastu światowych szefów kuchni na Suwalszczyźnie .

FILMS for FOOD proponuje w swoim przeglądzie przede wszystkim filmy dokumentalne ale będą też dwie fabuły: „Uczta Babette” – wyreżyserowane przez Gabriela Axela arcydzieło światowego kina z 1987 roku, oraz lubiany – zwłaszcza przez najmłodszych widzów – film Tima Bartona „Charlie i fabryka czekolady”. Przed każdym seansem widzowie poczęstowani zostaną przekąskami i napojami nawiązującymi do tematyki filmów.

Filmów podejmujących szeroko rozumiany temat jedzenia powstaje na świecie coraz więcej. Wpisują się one w niezwykle popularny w ostatnich latach trend zainteresowania kulinariami, który przejawia się nie tylko popularnością książek, gazet i blogów o gotowaniu, ale też wciąż rosnącą liczbą restauracji. Bohaterami tych filmów są producenci jedzenia, rolnicy, szefowie kuchni, sommelierzy, aktywiście i społecznicy.

Dziś możemy już mówić o osobnym gatunku filmowym – „food film”, w którym jedzenie stanowi samą istotę filmu i znacząco oddziałuje na widza. Gatunek ten od dziesięcioleci doskonale rozwija się na najważniejszym filmowym rynku, czyli w Stanach Zjednoczonych, ale coraz więcej filmów o tematyce kulinarnej powstaje też w Europie.


W obronie jedzenia / In Defense of Food
reż. Michael Schwarz, USA 2015, 78'

Natura, kobiety i wino / Senza Trucco - Le donne del vino naturale
reż. Giulia Graglia, Włochy 2011, 77'

Wtajemniczeni
reż. Maciej Kowalczuk, Polska 2012, 45’

Slow Food Story
reż. Stefano, Włochy 2013, 74'

Charlie i fabryka czekolady / Charlie and the Chocolate Factory
reż. Tim Burton; obsada: Johnny Depp, Freddie Highmore, Charlie Bucket, David Kelly, Helena Bonham Carter, Noah Taylor; USA, Wlk. Bryt. 2005, 115'

Głód mięsa / Need for Meat 
reż. Marjin Frank, Holandia 2015, 74'

Uczta Babette / Babettes gæstebud
reż. Gabriel Axel; obsada: Stéphane Audran, Birgitte Federspiel, Bodil Kjer,Jarl Kulle, Jean-Philippe Lafont, Dania 1987, 102'

Publikowanie komentarza

0 Komentarze