Rathaus Keller | Schweidnitz

Nazwę "Piwnica Świdnicka" znają chyba wszyscy. Większość też wie, że mimo nazwy znajduje się ona na wrocławskim a nie świdnickim rynku. Jednak w podziemiach ratusza w Świdnicy również istniała (i istnieje nadal) podobna restauracja. Piwnica Ratuszowa. A przed 1945 rokiem - Rathaus Keller.

Nie wiadomo od kiedy piwo było produkowane w Świdnicy, ale pierwsze wzmianki pochodzą już XIII wieku. Produkcję piwa regulowały wtedy liczne przywileje książęce, jak chociażby ten nadający w 1285 roku Świdnicy prawo mili, czyli zakaz sprzedaży innego piwa niż świdnickie w odległości mili od miasta.

Pierwszy ratusz na rynku miejskim w Świdnicy powstał na początku XIV wieku z przebudowy wcześniej istniejącego tu domu kupieckiego. Kolejne pożary powodowały mniejsze lub większe zniszczenia, po którym jednak zawsze odbudowywano ten najważniejszy dla mieszczan budynek. Znajdowano też zawsze w nim miejsce na piwiarnię, określaną mianem "piwnicy" - Rathaus Keller (Piwnica Ratuszowa).

Świdnicka Piwnica Ratuszowa w dawnych czasach znana była nie tylko każdemu mieszkańcowi Świdnicy, ale również większości mieszkańców Śląska. Lokal składał się z kilku izb, których tradycyjne nazwy sugerowały z jakiej warstwy społecznej goście w niej się znajdują. W jednej z sal ponoć nawet wypisano, że kto nie był w Piwnicy Ratuszowej, ten nie był w Świdnicy.

Rathaus Keller funkcjonowało do końca II wojny światowej, potem przejęli ją polscy dzierżawcy. Przez długi czas lokal dział pod nazwą Imzurowej Piwnicy, obecnie jednak wrócił do pierwotnej nazwy Piwnica Ratuszowa i zaprasza między innymi na kuchnię regionalną.


Wszystkie fotografie pochodzą z 1 połowy XX wieku, autorzy nieznani, źródło: www.dolny-slask.org.pl, www.fotopolska.euPublikowanie komentarza

0 Komentarze