W jednym stali bloku | Strzelin

Najgłębsze wyrobisko granitu w Europie, wieża ratuszowa bez ratusza i najstarsza na Śląsku romańska budowla to tylko niektóre atrakcje, jakimi może pochwalić się Strzelin.

Liczące ok. 12 tys. mieszkańców, położone nad Oławą na granicy Wzgórz Strzelińskich miasto jest jednym z tych na Dolnym Śląsku, które w największym stopniu ucierpiały wskutek wydarzeń II wojny światowej. Sięgające 85% miejskiej tkanki zniszczenia na trwałe odcisnęły piętno na wyglądzie miasta i do dzisiaj przypominają o sobie m.in. właśnie nieobecnym ratuszem, ale też całym kwartałem na północ od rynku pozostającym niezabudowanym do dziś.

Pogodny jesienny dzień warto więc przeznaczyć na wycieczkę do tego miasta – może zechcecie udać się szlakiem turystycznym przez nieodległe wzgórza bądź wybierzecie Szlak Historyczny Strzelina, rozpoczynający się koło stacji kolejowej, kończący zaś w Rynku.

A jeśli na rynek już dotrzecie, warto wstąpić na Kawę u Drania, którą tam właśnie znajdziecie. Nowoczesny, przestronny lokal z gustownym wystrojem pomieści wszystkich chętnych do wypicia kawy, a że będzie ich wielu, nie wątpimy ani chwili, bo kawa tam przednia. „Firmowy” kubek zawartością zadowoli wszystkich, którzy doceniają smak świeżo palonej kawy bardzo dobrej jakości.

Do niej warto zamówić kawałek ciasta – na przykład jagielnik. Wprawdzie nam się trafił nieco suchy, jednak był to prawdopodobni efekt zbyt długiego jego pobytu w ladzie chłodniczej, więc przymykamy lekko oko. A jeśli nie jagielnik, to może kawałek pysznego, delikatnego, nieco bardziej wytrawnego w smaku ciasta? Na pewno znajdziecie coś dla siebie.


Kawau Drania
Strzelin: Rynek 19
codziennie od 9 do 20, w weekendy od 10, od czwartku do niedzieli do 21
ok. 20-30 miejsc
atmosfera swobodna, strój nieformalny
kawa od 5 zł, herbata od 8 zł, ciasto od 11 zł
ostatnia wizyta: listopad 2018


Głód natomiast zaspokoicie zaraz obok – Bistro Przepis ma w ofercie wiele dań domowej kuchni, porcje zaś tak duże, że nie warto tutaj zaglądać z uczuciem lekkiego tylko ssania w żołądku. Podczas wycieczki do Strzelina zajrzeliśmy do Przepisu na zupy i za niespełna 13 złotych (razem) dostaliśmy po solidnej porcji domowego rosołu i sycącego żurku.

A Wy jakie macie ulubione kulinarne punkty w tym mieście?

Przepis Bistro & Cafe
Strzelin: Rynek 21
codziennie od 10 do 19, w weekendy od 12
ok. 20-30 miejsc
atmosfera swobodna, strój nieformalny
zupa od 6 zł, dania obiadowe od 16 zł, burgery od 17 zł, sałatki od 14 zł, przekąski od 6 zł
ostatnia wizyta: listopad 2018

Publikowanie komentarza

3 Komentarze

  1. Warto jeszcze było skusić się na deser...lody Zimny drań, najlepsze :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Kotłownia najlepsza

    OdpowiedzUsuń
  3. Biesiadowo również warto odwiedzić

    OdpowiedzUsuń