Ciastko dla architekta | WuWA Cafe | Wrocław

To nie będzie opowieść o jedzeniu, bo nie ono jest tu najważniejsze. Do Cafe WuWA zajrzeliśmy po drodze, planując spacer po osiedlu, a jednak ciasto drożdżowe, które mieliśmy okazję spróbować do kawy sprawiło, że chyba jeszcze nieraz tu zajrzymy. 

Unikalna wartość osiedla WuWA w skali światowej jest niezaprzeczalna, podobnie jak jego znaczenie jako jednego z 6 eksperymentalnych osiedli modernistycznych, które powstały w ramach wystaw budowlanych organizowanych przez Werkbund. W tym roku Niemcy obchodzą setną rocznicę powstania Bauhausu, szkoły artystyczno-rzemieślniczej, która dała początek projektowaniu prostych form i odrzuceniu zbędnej dekoracyjności na rzecz funkcjonalności. Jednym z problemów, przed którym stanęli architekci, była budowa tanich i małych mieszkań dla masowego odbiorcy. Także celem powstałego we Wrocławiu w 1929 roku między dzisiejszymi ulicami Wróblewskiego, Tramwajową, Dembowskiego, Zielonego Dębu i Kopernika wzorcowego osiedla było zaprezentowanie nowych typów tanich małych i średnich mieszkań.

Dzisiaj architektura i epoka modernizmu cieszą się coraz większym zainteresowaniem, nie tylko w kręgach fachowych. Coraz częściej organizowane są wycieczki „szlakiem modernizmu”, coraz więcej turystów indywidualnych szuka niebanalnych celów zwiedzania, coraz więcej mieszkańców interesuje się historią własnego miasta. Osiedle WuWA jest więc nadal typowo mieszkalne, jednocześnie jednak staje się ikoną architektury i celem turystycznym. O pracach na rewitalizacją wrocławskiego osiedla Werkbundu możecie przeczytać więcej w nr 1(22)/2019kwartalnika "Przystanek Dolny Śląsk".


Dwa miesiące temu, 8 lutego 2019 roku, otwarty został punkt informacji o osiedlu - InfoWuWA. Można tam otrzymać publikacje i mapki, obejrzeć prezentacje multimedialne, kupić książki i katalogi o architekturze modernizmu, zapoznać się z materiałami o pozostałych osiedlach Werkbundu, a także napić się dobrej kawy i zjeść coś słodkiego.

Cafe WuWA znajduje w przybudówce do Domu Wzorcowego nr 1. Był to galeriowy dom czynszowy, gdzie na trzech kondygnacjach znalazło się 12 mieszkań o powierzchni 48 m2 i 6 mieszkań o powierzchni 60 m2. Po 6 na każdym piętrze. Zaprojektowali go Paul Heim i Albert Kempter. Ma konstrukcję żelbetową wypełnioną cegłami żużlowymi. Obecnie budynek nadal wykorzystywany jest w celach mieszkalnych. Od jego frontu w parterze dobudowano półokrągłą poczekalnię dla pasażerów tramwajów. Taką rolę pełniła jednak w latach 30. XX wieku. W okresie PRL funkcjonował tu przez długie lata zakład fryzjerski. Potem stała opuszczona, a po remoncie swoje miejsce znalazła w niej Cafe WuWa.

Najbardziej "klasycznym" wypiekiem, jakiego możecie spróbować w Cafe WuWa, jest ciastko architekta. Nam zdecydowanie bardziej do gustu przypadło ciasto drożdżowe z orzechami, które jednak nie zawsze jest dostępne, bo oferta wypieków zmienia się z dnia na dzień. Są jednak zawsze świeże i pyszne, o czym mieliśmy okazję przekonać się już kilkukrotnie. Do picia polecamy kawę, ale są także inne ciekawe napoje, jak chociażby napar ze świeżej mięty i orzeszków pinii.


Cafe WuWa
Wrocław: ul. Tramwajowa 2 (koło d. zajezdni Dąbie)
z dworca Wrocław Główny tramwajem nr 2 (20 min.) lub autobusami nr 145 i 146 (18 min.) do przystanku Tramwajowa
od poniedziałku do piątku od 7:30 do 17, w dni wolne od 11 do 19
ok. 10 miejsc, ogródek letni ok. 10 miejsc
atmosfera swobodna, strój nieformalny
kawa od 5 zł, herbata 8 zł, napoje od 7 zł, ciasteczko 4 zł, ciasto od 10 zł, kanapki od 5 zł
ostatnia wizyta: marzec 2019

Publikowanie komentarza

0 Komentarze