Kawa wśród wzgórz | Menzurka Cafe | Oborniki Śląskie

Oborniki Śląskie to przedwojenne uzdrowisko i letnisko położone nieopodal Wrocławia, gdzie do dziś można podziwiać stare wille oraz pospacerować po okolicznych lasach, aby pooddychać świeżym powietrzem. A co po spacerze? Oczywiście dobra kawa i ciacho! 

Oborniki są dawną średniowieczną wsią, która swój rozwój w XIX wieku zawdzięcza staraniom właściciela ziemskiego Karla Friedricha Shauberta oraz pisarza i reżysera Karla Eduarda Holteia. Powstały wtedy w mieście liczne budynki willowe o bogatej formie architektonicznej pełniące rolę hoteli i pensjonatów. Tworzące specyficzny charakter miejscowości wille można zobaczyć dzisiaj przede wszystkich przy ul. Dworcowej, ul. Wyszyńskiego, ul. Trzebnickiej oraz ul. Wrocławskiej. Do spacerów najbardziej nadaje się rozległy leśno-połoninowy park krajobrazowo-przyrodniczy "Grzybek" rozciągający się wśród wzgórz na obszarze około 100 ha. Rosną tu wszystkie typy lasów, można spotkać dęby, jesiony, jawory, modrzewie, kasztanowce, a także rzadkie rośliny pochodzące z północy (relikty polodowcowe) i południa Europy (kasztan jadalny).

Przy końcu trasy spaceru rzucił nam się w oczy piękny mural umieszczony na budynku przy ul. Marie Curie-Skłodowskiej, którego autorką jest wrocławska artystka Ania Szejdewik, znana też jako COXIE. Tuż obok, w podwórzu, znajduje się przytulna nowo otwarta kawiarenka pod nawiązującą do patronki ulicy nazwą Menzurka Cafe. Tym, co rzuca się w oczy od razu po wejściu, jest szklana lada z ciastami, których widok sprawia, że nawet jeśli planowaliście wejść tu tylko na małą kawę, to na pewno zaraz zdecydujecie się zamówić coś więcej. A warto, bo niemal wszystkie wypiekane na miejscu i bardzo smaczne.

 Uwagę przykuwają też elementy wystroju , wśród których dominują przeróżne menzurki. Nam szczególnie przypadły do gustu żarówki, ale podawana w grubych menzurkach woda, dostępna za darmo, to także ciekawy (i dobry) pomysł. Do kawy zamówiliśmy sernik oreo i sernik z ricotty, obydwa przepyszne i rozpływające się w ustach. W gablotce zauważyliśmy jeszcze tartę, bezę dacquoise, malinową chmurkę . O smaczności i popularności wypieków w Menzurka Cafe, poza ciągle pojawiającymi się gośćmi, może świadczyć także fakt, że 6 z 10 kawałków z mającej się dopiero pojawić szarlotki zostało "zarezerwowanych" przez raczące się innymi wypiekami panie, jeszcze zanim ciasto wyszło z pieca!
Menzurka Cafe
Oborniki Śląskie: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 16/6 (wejście od podwórza)
z dworca kolejowego ul. Dworcową i Wrocławską ok. 10 min.
codziennie od 10 do 19
ok. 15-20 miejsc, ogródek letni ok. 20-25 miejsc
atmosfera swobodna, strój nieformalny
ciasta od 10 zł, kawa od 5 zł, herbata 6 zł, soki świeżo wyciskane od 8 zł
ostatnia wizyta: luty 2020

Publikowanie komentarza

0 Komentarze