Wiosenne smaki | marzec - kwiecień | Dolny Śląsk

Gdy zaczyna się marzec, moglibyśmy zacząć myśleć o wiośnie, gdyby nie to, że jest ona z nami już od początku zimy. Ale spróbujmy! Jeśli myślimy o wiośnie i jedzeniu, to przychodzą nam do głowy dwie rzeczy - nowalijki i... Wielkanoc. Zaczniemy od tego drugiego, bo prezentacji wielkanocnych w marcu zapowiada się na Dolnym Śląsku całkiem sporo.

W piątek 27 marca w świetlicy wiejskiej w Raszówce odbędzie się tradycyjny konkurs kulinarny "Tradycje Wielkanocne 2020". Tradycje Wielkanocne, to impreza, gdzie bogactwo smaków przeplata się z pięknymi dekoracjami. Głównym celem spotkania jest popularyzacja tradycyjnych potraw staropolskich i kultywowanie zwyczajów związanych z obchodami Świąt Wielkanocnych. Prezentacjom kulinarnym towarzyszą warsztaty zdobienia pisanek woskiem.

fot. arch. Ośrodka Kultury Gminy Lubin

W sobotę i niedzielę 28 i 29 od 12 do 19 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy odbędzie się Jarmark Wielkanocny w Oleśnicy, w którym wezmą udział lokalni artyści, rękodzielnicy i rzemieślnicy. Podczas Jarmarku będzie można zakupić także lokalne produkty spożywcze. Jarmarkowi towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia: teatrzyk dla dzieci, projekcje kinowe, rozstrzygnięcie konkursu na ozdobę wielkanocną i wiele innych atrakcji.

fot. arch. Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy
Natomiast w niedzielę, 29 marca w Żarowie odbędzie się XXVI Konkurs "Pisanka, Palma, Tradycje Wielkanocne", którego organizatorem jest Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Pojawią się również stoiska z rękodziełem, na których znaleźć będzie można barwne pisanki, kolorowe palmy, stroiki, świąteczne serwetki, wielkanocne baby, mazurki i chlebowe baranki. Nie zabraknie też tradycyjnego żurku czy jajek pod różnymi postaciami.

fot. arch. GCKiS w Żarowie

Również 29 marca, w Stroniu Śląskim odbędą się VII Polsko–Czeskie Stoły Wielkanocne. To cykliczne spotkanie mające na celu kultywowanie tradycji związanych z obrzędami wielkanocnymi, którego uczestnikami są przedstawiciele różnych organizacji z polskiej i czeskiej strony granicy, które prezentują stół z tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi, palmami, pisankami i innymi wyrobami rękodzielniczymi. Będzie też możliwość degustacji niektórych dań regionalnych.

fot. Paweł Gancarz

5 kwietnia, w niedzielę palmową, Strzegom zaprasza na kolejną edycję Jarmarku Wielkanocnego, na którym będzie można skosztować potrawy świąteczne przygotowane przez Rady Sołeckie gminy Strzegom. Na stoiskach w hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji nie zabraknie także ozdób świątecznych, pisanek i palm wykonanych przez strzegomskich rękodzielników.

fot. arch. UM w Strzegomiu

5 kwietnia zaprasza również Trzebnica, na Kiermasz Wielkanocny połączony z Paradą Palm Wielkanocnych, który odbędzie się na głównej ulicy miasta prowadzącej z rynku. Na kilkunastu kramach 24 sołectwa gminy Trzebnica pokażą m.in. pisanki, świąteczne stroiki, kurczaczki, króliczki, tradycyjne babki, makowce oraz artystyczne rękodzieło. Będzie można zaopatrzyć się też kiełbasę, kaszankę, buraczki z chrzanem, serniki, mazurki i kolorowe muffinki.

fot. arch. UM w Trzebnicy

5 kwietnia możemy także wybrać się na 13. Kaczawski Jarmark Wielkanocny, który odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Paszowicach. Podczas jarmarku swoje wyroby prezentują rękodzielnicy, wytwórcy produktów lokalnych, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i zespoły ludowe, a także szkółkarze, sadownicy, producenci winorośli i kwiatów. Jarmarkowi towarzyszą występy amatorskich zespołów ludowych. Dla uczestników przygotowano konkurs na najpiękniejszy stół świąteczny oraz na baby i inne ciasta wielkanocne, natomiast atrakcją dla dzieci są animacje plastyczne oraz zawody „Z jajkiem na wesoło”.

fot. Helena Świderska

O czym nie napisaliśmy? Jakieś "smaczne" wydarzenie będzie miało miejsce na Dolnym Śląsku w najbliższym czasie? Czekamy na zdjęcia i informacje: smaki@przystanekd.pl

Publikowanie komentarza

0 Komentarze