Poprzez białe drogi, z mrozem za pan brat... | Dolny Śląsk

W tym roku zima ma być "średnia", czyli zdecydowanie chłodniejsza i bardziej śnieżna, niż kilka wcześniejszych. Czekamy więc z niecierpliwością na śnieg i pierwsze bożonarodzeniowe jarmarki na Dolnym Śląsku. Postaramy się - jak co roku - wyruszyć w poszukiwaniu regionalnych produktów i świątecznych smakołyków.

Oto, gdzie warto zajrzeć! 

<<< wydarzenia, które rozpoczęły się przed 13 grudnia

fot. Kevin Lehtla

17 grudnia

Oborniki Śląskie. Gmina organizuje Świąteczny Dzień Targowy w godz. 12:00-16:00. Oborniki Śląskie od kilku lat stawiają na produkt lokalny i rękodzieło. Sprawdziło się to. Co roku na wydarzenie jest ponad 60 wystawców z regionu. Na stoiskach rękodzielniczych można znaleźć szydełkowe ozdoby, makamę ceramikę, biżuterię, świece, stroiki itp. U producentów lokalnych można zaopatrzyć się w sery, chleby, miody, ciasta, wędliny, pierogi, uszka, barszcze i wszystko to co można znaleźć na świątecznym stole i nie tylko. W tym roku będzie na pewno kilka Kół Gospodyń Wiejskich ze swoimi wyrobami i rękodzielnicy z okolic.


Kąty Wrocławskie. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich organizuje Jarmark Bożonarodzeniowy w dniach 17 i 18 grudnia. W tym roku, z powodu remontu, zamiast na rynku, jarmark odbędzie się na parkingu za GOKiS. Na Jarmarku wystawiają się głównie wystawcy z terenu miasta i gminy. Wystąpią nie tylko lokalni artyści oraz uczestnicy zajęć kulturalnych w GOKiS. W tym roku przyjadą też Koła Gospodyń Wiejskich z całej gminy, wraz z pysznymi, domowymi pierogami, uszkami i ciastami, a także własnoręcznie przygotowanymi stroikami i ozdobami z makramy. Pojawią się przedstawiciele placówek oświatowych, m.in. Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety, którego podopieczni przygotują rękodzielnicze wyroby, ozdoby choinkowe, a rodzice i siostry domowe przetwory. Będą wyroby z gęsi, kaczki oraz wędliny regionalne, naturalne miody, syropy i konfitury. Lokalna Palarnia Kawy Vaile Coffe będzie parzyć rzemieślniczą kawę, a winnica Adoria zaprosi wszystkich na wina własnej produkcji. Wystawcy zaprezentują różne wyroby rzemieślnicze, m.in.: figurki gipsowe, stroiki, bombki, ozdoby świąteczne, chusty szydełkowe, drewniane choinki, drzewka z koralików, zabawki szydełkowe, szklane figurki, lalki ręcznie szyte, wyroby z bawełny, świece sojowe, biżuteria z kamieni naturalnych. Nie zabraknie granego wina i ciepłych posiłków, planujemy również warsztaty, zabawy i konkursy dla dzieci.

Ząbkowice Śląskie. Zapraszamy na Mikołajkowy Jarmark Bożonarodzeniowy na ząbkowickim rynku w godzinach od 12:00 do 17:00. W tym roku będzie on połączony z wizytą świętego Mikołaja! Moc prezentów i atrakcji gwarantowana! Dodatkowo tego dnia odbędzie się też uroczyste zapalenie lampek świątecznych na choince oraz uruchomienie iluminacji ratusza.


Jaworzyna Śląska. Pachnąca lasem choinka, smakowite potrawy, swojskie wyroby – świąteczna aura znów zagości naw Jaworzynie Śląskiej. W sobotę, 17 grudnia odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się w hali sportowo-edukacyjnej przy ul. Świdnickiej 15a w Jaworzynie Śląskiej w godzinach do 13:00 do 18:00. Oprócz kiermaszu przewidziano również występy artystyczne oraz atrakcje dla dzieci. Osoby odwiedzające jarmark będą mogły skorzystać z oferty gastronomicznej oraz zakupić wyjątkowe rękodzieła.Milicz. Jarmark w Miliczu odbędzie się na rynku. Zgłosiło się 40 wystawców, którzy będą oferować karpie, ręcznie malowane bombki, stroiki, swojskie wędliny, sery, pieczywo, orzechy, świąteczne przysmaki, miody, owoce i przetwory, wypieki, lokalne rękodzieło, ceramika, upominki oraz wszystko co niezbędne na święta! Ponadto od 10 do 14 Nadleśnictwo Milicz będzie sprzedawać choinki. Pojawi się Mikołaj ze słodkościami, będzie mini wesołe miasteczko i "strefa alpak" w ramach akcji edukacyjnej ,,Niezastąpione" organizowanej przez uczniów TL w Miliczu w godzinach od 11 do 15 oraz Betlejemskie Światło Pokoju o godz. 18:00.18 grudnia

Bolków. Kiermasz Bożonarodzeniowy w odbędzie się od 12:00 dp 20:00 w Galerii Ars et Historia, przy ul. Niepodległości 10 w Bolkowie. Będzie ponad 20 wystawców, którzy zaprezentują swoje rękodzieło oraz produkty spożywcze. W tym roku nie zabraknie miodów, nalewek propolisowych z domowych pasiek, świec czy kosmetyków naturalnych. Wystawcy zaprezentują własnoręcznie zrobione bombki, stroiki bożonarodzeniowe, dekoracje ze sklejki, obrazy wykonane haftem matematycznym i piękne robótki szydełkowe. Nie zabraknie również regionalnych serów farmerskich, pysznych ciast i zdrowej żywności.


Ratowice. Jarmarki adwentowe organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ratowic w świetlicy wiejskiej w Ratowicach należą do najstarszych i najbardziej klimatycznych w regionie. Już od 18 lat  gromadzą smakoszy z całej okolicy. Poza świątecznymi  stroikami, dekoracją stołu, ręcznie wykonywanymi ozdobami organizatorzy oferują przepyszne  domowe wypieki, tradycyjne wigilijne uszka, barszczyk, pierogi, kutię, cudownie smakujące śledzie, ale także przetwory i nalewki z domowych spiżarni.  Przygotowują je członkinie okolicznych kół gospodyń, zaproszonych organizacji i stowarzyszeń. Wielu mieszkańców przyciągają wyśmienite wędliny z domowych wędzarni i miody od okolicznych producentów. Jarmarki stały się już nie tylko szansą na upolowanie przepięknych i niedrogich wyrobów rękodzieła i smakołyków, ale także okazją do spotkań mieszkańców sąsiednich miejscowości i prezentacji zespołów z kolędowym repertuarem. Jednak tradycyjnie największą popularnością cieszy się niepowtarzalne grzane wino sołtysa. 
Cieszków. Gminne Centrum Kultury w Cieszkowie organizuje jarmark bożonarodzeniowy w godz. od 10:00 do 17:00  na placu przy kościele pw. WNMP w Cieszkowie. 

Strzelin. IX Strzeliński Jarmark Bożonarodzeniowy rozpocznie się na rynku o godzinie 11:00. Pojawią się lokalni wystawcy, produkty pszczelarskie, wędliny, rękodzieło, zabawki, stroiki, ozdoby świąteczne, produkty wystawiane przez koła gospodyń wiejskich z terenu Gminy Strzelin.

Mirsk. VII Jarmark Świąteczny rozpocznie się na rynku o godzinie 15:00. W programie: stoiska z wyrobami rękodzieła artystycznego, potrawy i wypieki bożonarodzeniowe oraz na scenie kolędy i pastorałki w wykonaniu lokalnych zespołów dziecięcych i folklorystycznych.

21-22 grudnia

Lwówek Śląski. Jarmark świąteczny na rynku miejskim w godzinach od 10:00 do 16:00. 
* * *

PS. Jeśli nie ma tu wydarzenia, które według Was powinno się na tej liście znaleźć - napiszcie: smaki@przystanekd.pl

Prześlij komentarz

0 Komentarze