Pada śnieg, pada śnieg, dzwonią dzwonki sań... | Dolny Śląsk

W tym roku zima ma być "średnia", czyli zdecydowanie chłodniejsza i bardziej śnieżna, niż kilka wcześniejszych. Czekamy więc z niecierpliwością na śnieg i pierwsze bożonarodzeniowe jarmarki na Dolnym Śląsku. Postaramy się - jak co roku - wyruszyć w poszukiwaniu regionalnych produktów i świątecznych smakołyków.

Oto, gdzie warto zajrzeć! 


fot. Brigitta Schneiter

3 grudnia

Świerki. Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzki zaprasza na Jarmark Bożonarodzeniowy, który rozpocznie się w Świerkach koło Muzeum Przy Tunelu o godz. 15.00. Na stoiskach zaprezentują się Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Nowa Ruda (jest ich aż dziewięć - z Koszyna, Bożkowa, Czerwieńczyc, Dzikowca, Woliborza, Jugowa, Sokolca i dwa z Ludwikowic Kłodzkich), a także lokalni rękodzielnicy (wyroby lawendowe, hafty).4 grudnia

Świerzawa. Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Świerzawie organizuje Jarmark Bożonarodzeniowy na rynku od godziny 13.00. Będzie można odwiedzić świąteczne stragany pełne rękodzieła, wyrobów artystycznych i kulinarnych przysmaków tj. pierogi, ciasta oraz grzane wino przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Świerzawa oraz lokalnych rękodzielników. Dla najmłodszych będzie czekało zdobienie pierników oraz animacje o tematyce świąteczne

Kostomłoty. Gminny Ośrodek Kultury w Kostomłotach zaprasza na Gminny Jarmark Mikołajowy od 13:00.

9-10 grudnia

Wołów. Jarmark Bożonarodzeniowy wzbogacony o warsztaty i atrakcje dla najmłodszych odbędzie się w piątek od 16 do 20, a w niedzielę od 10 do 13 i od 16 do 20. Po raz kolejny pojawią się także lokalne wyroby, gdzie dominują miody, świece sojowe czy domowe chleby.


10-11 grudnia

Zgorzelec. Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu wspólnie z  Centrum Sportowo Rekreacyjnym zapraszają na Zgorzelecki Jarmark Bożonarodzeniowy do hali PGE Turów Arena w Zgorzelcu. Do udziału w jarmarku zgłosiło się ponad 40 wystawców, głównie z najbliższej okolicy. Są to osoby prywatne, koła gospodyń wiejskich czy stowarzyszenia wiejskie ale jest też kilka firm, lokalne schronisko dla zwierząt czy OSP z pobliskich miejscowości. Przeważać będzie rękodzieła tj. wszelakie ozdoby choinkowe, stroiki, ozdoby z mchu, makramy, łapacze snów, świece sojowe, szkatułki czy biżuteria. Koła gospodyń wiejskich proponują swoje ciasta i przetwory owocowe. Będą własne miody, pierników, wędlin, różnych przetworów w słoikach. W ofercie będzie również stoisko rzemieślnika wytwarzającego swojską mąkę, płatki, oleje i pasztety w słoikach.

11 grudnia

Stronie Śląskie. IX Polsko-Czeskie Stoły Bożonarodzeniowe odbędą się w Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim. Podczas imprezy zaprezentują się wystawcy z tradycjami bożonarodzeniowymi i wyrobami rękodzielniczymi z różnych organizacji z Polski i z Czech. W trakcie spotkania przeprowadzony zostanie konkurs na najładniejszy stół bożonarodzeniowy i najsmaczniejsza potrawę. Każdy stół, za ogromny wkład w przygotowanie potraw i dekoracji, dostaje upominek. Impreza będzie poprzedzona warsztatami. Konkursem rodzinnym na Najładniejszą Choinkę Bożonarodzeniową Prace zostaną nagrodzone i wystawione podczas w/w spotkania. Imprezie towarzyszą występy zespołów z programem świątecznym. Wydarzenie rozpoczyna się o 13:00 i potrwa przynajmniej do 17:00.
Gaworzyce. Jarmark Świąteczny odbędzie się w zabytkowym parku w Gaworzycach w godzinach od 11:00 do 16:00.

Radków. Jarmark Bożonarodzeniowy Gminy Radków to impreza, która – jak żadna inna – wprowadza nas w klimat nadchodzących świąt pod względem smaków, zapachów i atmosfery. Jej celem jest przekazywanie dawnych świątecznych tradycji, zwłaszcza tych kulinarnych. Kolejny raz organizacje wiejskie, goście z Republiki Czeskiej oraz zaprzyjaźnieni polscy partnerzy zgromadzą się przy wspólnym stole wigilijnym aby zaprezentować tradycyjne potrawy swojego regionu. Ale święta to nie tylko kuchnia - to także kolęda, pastorałka, jak i piosenka świąteczna, które budują tę niepowtarzalną atmosferę. Na Jarmarku usłyszymy występy zespołów muzycznych, kapel oraz chórów. Nie zabraknie też dużego i bogatego kiermaszu na którym można kupić ozdoby świąteczne, zabawki ręcznie wykonane, słodkości, miody, ozdobne świece, lampki choinkowe czy malowane na zamówienie bombki z dedykacją.


Chojnów. Jarmark Świąteczny zacznie się na chojnowskim rynku o godzinie 15:00.Wińsko. Odbędą się Dziewiąte Wińszczańskie Targi Bożonarodzeniowe, imprezie oprócz części artystycznej towarzyszy sprzedaż produktów lokalnych rodzimych rękodzielników, stowarzyszeń i osób indywidualnych.* * *

PS. Jeśli nie ma tu wydarzenia, które według Was powinno się na tej liście znaleźć - napiszcie: smaki@przystanekd.pl

Wydarzenia organizowane po 13 grudnia >>>

Prześlij komentarz

0 Komentarze