Chata Ducha Góra | Szklarska Poręba

Każde miejsce ma swojego patrona, czuwającego nad nim ducha. W przypadku Karkonoszy jest to Duch Gór – tajemniczy, czasami groźny, czasami przyjazny, przedstawiany pod różnymi postaciami. Bali się go mieszkańcy i turyści; ba! Podobno nawet hrabia Leopold von Schaffgotsch bardzo się go lękał, toteż wyprawiając się w 1697 roku na Śnieżkę, zabrał ze sobą egzorcystę....

Pamięć o Duchu Gór przetrwała do dzisiaj głównie dzięki turystyce – to w tej branży najczęściej pojawiają się jakieś doń odnośniki. Są więc hotele i pensjonaty w nazwie swojej nawiązujące do Liczyrzepy, figurki, grafiki. Również restauratorzy sięgnęli po ten motyw i tak na przykład mamy w Szklarskiej Porębie Chatę Ducha Gór, do której dzisiaj Was zabieramy.

Restauracja ma swój klimat, na który składa się ładny wystrój (meble i ozdoby rzeźbione w drewnie), miła i kompetentna obsługa i wyśmienite jedzenie. Na obiad do Chaty Ducha Gór radzimy wybrać się po długiej wędrówce, bo porcje są tu ogromne. Potrawy są niewyszukane, ale bardzo smaczne. Pyszne zupy (próbowaliśmy m.in. kwaśnicy i zdecydowanie możemy polecić), fantastyczne pierogi – duże, pełne smacznego farszu, placki, szaszłyki, kartacze...

Naprawdę głodni mogą zdecydować się na serwowane w lokalu zestawy, na przykład jadło drwala, czyli półmisek z ziemniakami, kapustą, kiełbasą i boczkiem.

Do obiadu można zamówić znakomite czeskie piwo, ale w ofercie także wiele innych napitków – tych z alkoholem i bez. Jeśli lubicie góralskie klimaty, surowy, ale ciepły drewniany wystrój, niegłośną muzykę i dobre jedzenie, zajrzyjcie do Chaty Ducha Gór.


Szklarska Poręba: ul. 1 Maja 20b, codziennie od 11 do 22


Publikowanie komentarza

1 Komentarze