Jedyna Czeska | Kłodzko

Kuchnię czeską zazwyczaj lubimy, kojarzy nam się ona z knedlikami czy smażonym serem, który często bywa jedynym bezmięsnym daniem w czeskich restauracjach.


Ważnym daniem obiadowym kuchni czeskiej są zupy bazujące na mięsnych wywarach. Występuje w niej też wiele potraw z ziemniaków, gotowanych albo pieczonych oraz dań mącznych na bazie ziemniaków, jak škubánky, chlupaté knedlíky, bramboráki czy zapiekanki ziemniaczane. Pisaliśmy o nich przy okazji imprezy Bramborové ukončení sezóny organizowanej w przygranicznym Kořenovie.

Pizzeria Pub Jedyna - Czeska w Kłodzku to lokal, do którego być może nie zajrzelibyście przechodząc obok. Z zewnątrz bowiem – ot, zwykła pizzeria, nic zachwycającego; osiedlowy pub, dobry na piwo, ale czy na jedzenie też..? Może niekoniecznie.


Jest to jednak myślenie zupełnie błędne – omijając ten niepozorny lokal, pozbawilibyście się możliwości spróbowania smacznego (nie tylko czeskiego) jedzenia i zacnego piwa. Wnętrze lokalu jest zupełnie inne niż sugeruje fasada: lekko mroczny wystrój czeskiego przytulnego pubu, w którym miło spędzić można niejeden wieczór. Na przykład przy piwie – w ofercie m.in. wysokogatunkowe niepasteryzowane piwo Novopacké. Do tego naprawdę dobre jedzenie.


W karcie oczywiście pizza (podobno bardzo smaczna, może być na przykład w postaci urodzinowego tortu), ale ponadto specjały kuchni czeskiej. I na tych właśnie chcieliśmy się skupić. Nazwa przecież do czegoś zobowiązuje!

Można zamówić pyszną zupę cebulową, doskonale rozgrzewającą po wycieczce mrocznymi korytarzami kłodzkiej twierdzy. Są także, oczywiście, knedliki i smażony syr (z frytkami, a jakże), czyli czeskie klasyki.
Jako przekąskę polecamy zapiekane na grzance śliwki owijane boczkiem, świetnie komponujące się z wybornym piwem. Są tutaj również specjały kuchni polskiej, w tym m.in. ruskie pierogi, gołąbki czy po prostu nasz ulubiony schabowy. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Porcje są dość duże, jeśli jednak zostanie Wam nieco miejsca, warto spróbować i deserów, bo i te znajdują się w karcie.

Zaskakują ceny – okazuje się, że dobre jedzenie i wyśmienite piwo nie zawsze muszą kosztować majątek. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji odwiedzić, gorąco zachęcamy – jedyna taka czeska restauracja w Kotlinie Kłodzkiej!


Pizzeria Czeska - Jedyna
Kłodzko: ul. Tumska 4
codziennie od 12 do 22
20-30 miejsc