Miasto Ogórków | Legnica

Ogórek to warzywo, którego zalety doceniamy w niejednej sytuacji. Świetny na letnie upały tak w chłodniku, jak i serwowany jako dodatek do drinka, znakomity w wersji konserwowej i zdrowy w wersji kiszonej…

Nic więc dziwnego, że w różnych miejscach doczekał się sobie poświęconych imprez i świąt. Takie właśnie święto organizuje Legnica. Już od końca XVIII wieku właśnie ogórek stanowił jeden z bardziej charakterystycznych symboli Legnicy, przez co zyskała miano Gurkenstadt (miasto ogórków).

fot. archiwum UM Legnica
W tym okresie wokół miasta rozwijał się m.in. przemysł przetwórczy: w 1770 roku powstała firma J. Grolicha, w zakładach przy dzisiejszej ul. Stromej mieściła się wytwórnia ogórków kiszonych, konserwowych, marynowanych, korniszonów i kiszonej kapusty. W drugiej połowie XIX wieku przetwórstwem tych warzyw zajęły się inne legnickie firmy, m.in. O. Puchera, E. Peikerta, E. Kukuliesa, później jeszcze G. Sobansky’ego. Organizowano również targi ogrodnicze, na których ogórków też nie brakowało.

W pierwszym latach XX w. Legnica była bodajże najważniejszym producentem tych warzyw nie tylko na Śląsku ale także w całych wschodnich Niemczech. Z tego też czasu pochodzą humorystycznie nawiązujące do tego faktu liczne pocztówki, ukazujące miasto przez pryzmat najprężniej rozwijającej się branży.


W roku 2017 Legnica odwołała się do tej tradycji w dniach 1-3 września, kiedy odbyło się po kilkuletniej przerwie „Święto Ogórka”. Chleb ze smalcem, piwo, muzyka oraz oczywiście ogórki to elementy współtworzące tegoroczny Legnicki Festiwal Piwa połączony ze Świętem Ogórka. Mamy nadzieję, że na stałe wpisze się w tradycję kończących wakacje imprez.fot. archiwum UM Legnica

Publikowanie komentarza

0 Komentarze